Yunanistan ırkçılığa karşı sokaktaydı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan ırkçılığa karşı sokaktaydı

Görsel arşivden kullanılmıştır. Protesto yürüyüşü, Selanik

Yunanistan’da Uluslararası Irkçılık ve Faşizme Karşı Mücadele Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş katılımla kutlandı.

Yunanistan’ın çeşitli kentlerinde öğle saatlerinde bir araya gelen kalabalıklar, ‘Ege’den Tempi’ye işçileri, öğrencileri, göçmenleri katlediyorlar – sınırlarını açın, faşistlere hapis’ diye haykdılar.

Mültecilere sığınma ve göçmenlere yasallaştırma belgeleri sağlanmasına yönelik merkezi taleplerle, yerel ve göçmen kolektifleri, siyasi örgütler ve partiler, kurumlar, öğrenci dernekleri ve işçi sendikalar sokaktaydılar ve aynı anda hükümete göçmen karşıtı politikası nedeniyle tepki gösterdiler.

Gösteriler, çok sayıda göçmenin seyahat ettiği ve hayatını kaybettiği Tempi’deki facianın ardından yapıldığından, bu kapsamda sorumluların adalet ve cezalandırmasını talepleri de eylemlerde dile getirildi.

Gösterilere şu örgütler katıldı:

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (ADEDY), Irkçılık ve Faşizm Tehdidine Karşı Birlik Hareketi (KEERFA), öğretmen örgütleri, hastane çalışanları örgütleri, Kültür Bakanlığı çalışanları örgütleri, Yunanistan Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Atina öğrenci dernekleri, Edebiyat ve Sanat İnsanları, Riçona ve Shisto kamplarından gelen mülteciler, Yunanistan Pakistan Topluluğu, Kamerunlular Topluluğu, Gineliler Topluluğu, Yunanistan’daki Arnavut Göçmenler Derneği, Mısırlılar Topluluğu, Faslılar Topluluğu, Yunanistan Müslüman Birliği, Pire Göçmen Açık Okulu. Ayrıca belediye listeleri, kolektifler ve sol güçler.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Halk En Çok Hangi Hastalıktan Ölüyor?

Yunanistan’da vatandaşların en çok hangi hastalıklardan dolayı öldükleri belli oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Grev Ulaşımı Felç Edecek

ADEDY’nin çağrısıyla başlayan ve Yunanistan Toplu Taşıma Federasyonu tarafından desteklenen 24 saatlik grev, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle başlıyor. İşçi sendikalarının grev ilan etmesi, toplu taşıma hizmetlerinde önemli aksamalara yol açacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...