Yunanistan ırkçılığa karşı sokaktaydı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan ırkçılığa karşı sokaktaydı

Görsel arşivden kullanılmıştır. Protesto yürüyüşü, Selanik

Yunanistan’da Uluslararası Irkçılık ve Faşizme Karşı Mücadele Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş katılımla kutlandı.

Yunanistan’ın çeşitli kentlerinde öğle saatlerinde bir araya gelen kalabalıklar, ‘Ege’den Tempi’ye işçileri, öğrencileri, göçmenleri katlediyorlar – sınırlarını açın, faşistlere hapis’ diye haykdılar.

Mültecilere sığınma ve göçmenlere yasallaştırma belgeleri sağlanmasına yönelik merkezi taleplerle, yerel ve göçmen kolektifleri, siyasi örgütler ve partiler, kurumlar, öğrenci dernekleri ve işçi sendikalar sokaktaydılar ve aynı anda hükümete göçmen karşıtı politikası nedeniyle tepki gösterdiler.

Gösteriler, çok sayıda göçmenin seyahat ettiği ve hayatını kaybettiği Tempi’deki facianın ardından yapıldığından, bu kapsamda sorumluların adalet ve cezalandırmasını talepleri de eylemlerde dile getirildi.

Gösterilere şu örgütler katıldı:

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (ADEDY), Irkçılık ve Faşizm Tehdidine Karşı Birlik Hareketi (KEERFA), öğretmen örgütleri, hastane çalışanları örgütleri, Kültür Bakanlığı çalışanları örgütleri, Yunanistan Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Atina öğrenci dernekleri, Edebiyat ve Sanat İnsanları, Riçona ve Shisto kamplarından gelen mülteciler, Yunanistan Pakistan Topluluğu, Kamerunlular Topluluğu, Gineliler Topluluğu, Yunanistan’daki Arnavut Göçmenler Derneği, Mısırlılar Topluluğu, Faslılar Topluluğu, Yunanistan Müslüman Birliği, Pire Göçmen Açık Okulu. Ayrıca belediye listeleri, kolektifler ve sol güçler.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ünlü şarkıcı Vasilis Karras belediye seçimlerinde aday oluyor

Yunanistan’ın sevilen şarkıcılarından Vasilis Karras’ın en büyük aşkı şarkı söylemek olabilir, ama görünen o ki toplumsal meselelerle de ilgilenmek istiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos Türkiye yolcusu

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos, Türkiye’ye gitmek üzere. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından davet edilen Panayotopulos, Salı günü depremlerden zarar gören Hatay’ı ziyaret edecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ND ile SYRIZA, Türk-Yunan sınırındaki çelik çit nedeniyle ‘birbirlerine girdiler’

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, SYRIZA AP Milletvekili Dimitris Papadimulis’in SYRIZA’dan uzaklaştırılmasını istedi.
Devamını oku...