Kuçumbas: Batı Trakya’da azınlık emekçilerini KKE’ye bekliyoruz - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kuçumbas: Batı Trakya’da azınlık emekçilerini KKE’ye bekliyoruz

Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kuçumbas, 16 Mart Perşembe akşamı, Gümülcine (Komotini) Müzik Sarayı’nda (Megaro Musikis) halka seslendi.

Konuşmasına genel greve katılan binlerce işçi, öğrenci, esnaf ve emekçileri selamlayarak başlayan Kuçumbas, Tempi tren faciasının unutulmayacağını ve sorumluların hesap vermesi için mücadele edeceklerini vurguladı.

ND, SYRIZA ve PASOK’un politikalarını eleştiren KKE Genel Sekreteri, hükümetlerin Doğu Makedonya – Trakya bölgesindeki halk karşıtı yönetimlerini eleştirdi.

Konuşmasının son kısmında Azınlığa da mesaj gönderen Kuçumbas, şu ifadeleri kullandı:

“O zaman daha güçlü KKE!

Çünkü halklar için barış ve istikrar ancak onların işbirliğine, “böl ve yönet” tohumları eken hükümetlere ve emperyalist ittifaklara karşı ortak mücadelelerine dayanabilir.

Yıkıcı depremlerin ardından halkımızın Suriye ve Türkiye halkıyla dayanışması ses getirdi ve şu mesajı verdi: Halkların aralarında ayrışacakları hiçbir şeyi yok!

Toplantımızın Gümülcine’de olması vesilesiyle, bir kez daha, özellikle Müslüman azınlığın emekçileri olan işçileri, önümüzdeki tüm mücadelelerde kararlı bir şekilde KKE’ye katılmaya çağırmak istiyoruz.

Ne de olsa, onlara sadece oy olarak bakan ve sırtlarına tehlikeli oyunlar oynayan diğer tüm partilerin politikalarının onları nereye götürdüğüne dair kanıtları var.

Komünistlerin din, etnik köken ne olursa olsun tüm işçilerin, serbest meslek sahiplerinin, çiftçilerin ortak mücadelesi için her türlü ayrımcılığa ve baskıya karşı mücadele ettiğini biliyorlar.

Komünistlerin pratikte azınlıkların halklar arasında dostluk köprüsü olması için mücadele ettiğini biliyorlar.

Daha güçlü bir KKE, çünkü KKE, hangi kisveye bürünürse bürünsün halk karşıtı siyasete tolerans göstermiyor.”

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Genç Öğrenci Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti

Trakya Dimokritos Üniversitesi’nin Sosyal, Siyasal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Salı gecesi gerçekleşen ve 20 yaşındaki bir öğrencisinin hayatını kaybettiği ölümcül trafik kazasının ardından derin bir üzüntü içinde.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Halk En Çok Hangi Hastalıktan Ölüyor?

Yunanistan’da vatandaşların en çok hangi hastalıklardan dolayı öldükleri belli oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Grev Ulaşımı Felç Edecek

ADEDY’nin çağrısıyla başlayan ve Yunanistan Toplu Taşıma Federasyonu tarafından desteklenen 24 saatlik grev, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle başlıyor. İşçi sendikalarının grev ilan etmesi, toplu taşıma hizmetlerinde önemli aksamalara yol açacak.
Devamını oku...