Yunanistan olası göç dalgası endişesiyle sınır güvenliğini artırıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan olası göç dalgası endişesiyle sınır güvenliğini artırıyor

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis

Yunanistan, Kahramanmaraş‘taki son depremlerin olası bir göç dalgası yaratacağı endişesiyle sınır güvenliğini artırıyor.

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis, Türkiye ve Suriye’ye yardım çağrısında bulunarak beklenen göç dalgasının önlenmesi için acil eylemlerin gerekliliğini belirtti.

Yunanistan, Kahramanmaraş’taki deprem felaketinin ardından Türkiye ile kara ve deniz sınırlarında kontrolleri sıkılaştırdı.

Bakan Mitarakis “Milyonlarca insanın kitlesel hareketi bir çözüm değildir” diyerek, göç dalgasını engellemek için Türkiye ve Suriye’ye acil yardım çağrısında bulundu.

Yunanistan’da, ilkbaharda beklenen göç dalgasına karşı önlemler alınmaya devam ediyor. Meriç (Evros) nehri boyunca 35 kilometre uzunluğundaki sınır çelik çiti, 5 metre yüksekliğinde olacak ve koruma amaçlı iki katına çıkartılacak. Mitarakis, “Meriç nehrinin tüm uzunluğu boyunca uzatılacak çelik çit sayesinde, Avrupa kıtasını yasadışı göç akışlarından koruyabileceğiz” dedi.

Mitarakis ayrıca, “Korunmaya muhtaç insanlara sığınma hakkı tanımamız gerektiği açık ama bunu düzenli bir şekilde yapmalıyız… Bugün ne yazık ki sığınma yönetiminde riskleri öngörerek harekete geçmek yerine, toplumlarımızdaki yerleri en çok ihtiyacı olanlara değil, ücretini ödeyenlere satan insan kaçakçıları var” şeklinde konuştu.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Vergi Beyannamesi İçin Eşlere De Banka Hesabı Zorunluluğu!

Yunanistan Maliye Bakanlığı, bu yıl vergi beyannamesi verecek tüm vatandaşlardan banka hesap numarası (İBAN) bilgisini zorunlu hale getirdi. Bu yeni uygulama, evli çiftleri de kapsıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...