Çepelis, Gümülcinelileri İskeçe Karnavalı’na davet etti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çepelis, Gümülcinelileri İskeçe Karnavalı’na davet etti

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) Karnavalı, bu yıl ‘Hayaller, renkler, kokular, aromalar’ sloganıyla gerçekleşiyor.

Bu yılki etkinlikler, ilk konserin(Lena Zevgara) toplam maliyeti konusunda ve bir trapçının (FY) şarkılarının küfür içermesi, şiddeti kışkırtması ve kadınları aşağılaması nedeniyle gelen tepkilerden dolayı iptal edilmesiyle tartışmalı başladı.

Anlaşmazlıkların geçmişte kalması umuduyla, İskeçe Belediye Başkanı Manolis Çepelis, yerel Hronos radyosuna verdiği demecinde, Gümülcine (Komotini) halkını etkinliklere katılmaya davet etti.

Çepelis ‘Uzun bir aradan sonra halk büyük bir coşku ve sevinçle karnavalı yeniden sahiplendi. Dernekler ve Belediye olarak hep birlikte hazırladık. İlk şenlikler şimdiden başladı. Havalandırmamız gerekiyor. Şehrimize gelin, eskisi gibi birlik olalım, eğlenelim. Çeşitli müzik grupları ve seslerle çok güzel eğlence etkinliklerimiz var, şehri güzelce dekore ettik ve dokuz yıllık kriz ve iki yıllık pandemiden sonra birkaç kaygısız saat geçirmeye değer’ dedi.

Belediye Başkanı, ‘Doktorlardan uzak, eğlence, spor ve kültür hayatımızın içinde. Büyük misafirperverliği ile güzel şehrimizde sizleri bekliyoruz’ diye sürdürdü sözlerini.

Belediye Başkanı, esnafın şu anda koronavirüs mevsiminin bozuklarını çıkarmak için iki yakayı bir araya getirmeye çalıştığını, bu nedenle belediyenin sürekli etkinlik ve eylemlerle onlara yardımcı olduğunu söyledi.

‘Esnafın büyük bir kısmı etkinliklerden yararlanıyor, bu yüzden dürüstçe kültürel mirasımızı korumak zorunda olduğumuz için koruyacağımızı söyledik, ancak elbette mali hedefi de önemsiyoruz, çünkü karnaval ve kutlamalarından Eski Şehrin büyük bir kısmı, yılın geri kalanında işletme giderlerini karşılayacak kadar para kazanıyor’ dedi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe'de Trafik Kazasında Bir Kişi Hayatını Kaybetti, Üç Kişi Yaralandı

İskeçe’de 31 Mayıs Cuma gecesi meydana gelen trafik kazasında bir genç hayatını kaybetti, üç kişi de yaralandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Milletvekili Burhan Baran'dan Fenerbahçeliler Derneği Hakkında Basın Açıklaması

İskeçe Bağımsız Milletvekili Burhan Baran, Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği hakkında verilen kapatma kararıı ile ilgili basın açıklaması yayınladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Celal Bayar Azınlık Lisesi ‘Matematik Her Yerde’ Festivalinde Göz Doldurdu

Gümülcine Celal Bayar Azınlık Lisesi, 17-18 Nisan tarihlerinde Yunanistan Bilim ve Teknoloji Derneği tarafından düzenlenen 4. Çevrim İçi Öğrenci Matematik Festivali’ne katılarak, matematiğin günlük hayatta ne kadar önemli olduğunu vurguladı.
Devamını oku...