Rodos açıklarında 5,9 büyüklüğünde deprem - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Rodos açıklarında 5,9 büyüklüğünde deprem

Yunanistan’da Rodos adası açıklarında saat 14:37’de, 5,9 büyüklüğünde, merkez üssü bir deniz bölgesinde bulunan bir deprem meydana geldi ve Girit’e kadar hissedildi.

Jeodinamik Enstitüsü’’ne göre deprem 5,9 Richter büyüklüğündeydi (otomatik çözüme dayalı ilk tahmin 5,7 Richter idi) ve depremin merkez üssü Lindos’tan 63 km uzaklıkta denizde bulunuyor.

Avrupa-Akdeniz tahmini, depremin başlangıçta Richter ölçeğine göre 6 olduğuydu, ancak daha sonra bunu 5,9 olarak değiştirdi.

Özellikle hissedilen ve ada sakinlerini rahatsız eden titreşimden, ilk bilgilere göre herhangi bir hasar meydana gelmemiş gibi görünüyor.

Lindos İtfaiyesinden bir kaynak ‘Kısa bir depremdi ama güçlüydü. Araçlarımızın üzerindeki gölgeliğin yanı sıra hareket eden nesneler gördük. Henüz bir hasar resmimiz yok, bir arama almadık. Elimizdeki bilgiler, 5.7’lik güçlü bir deprem olduğu’ dedi.

Selanik Aristotelio Üniversitesi Sismoloji Profesörü Kostas Papazahos, ‘Doğu Ege’de klasik bir 6 derecelik deprem diyebiliriz. Kıyılara olan mesafe uzun ve bu nedenle potansiyel etkiler korkutucu derecede sınırlı’ dedi.

Papazachos, belirli bir depremden endişe duyup duymadığı sorulduğunda, ‘5.9 kesinlikle küçük bir işddet değil, ancak endişelenecek bir neden olmadığını söyleyebilirim. O bölge için normal bir deprem’ diye ekledi.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Emekli maaşlarının ödeneceği tarih belli oldu: Geri ödemeler de dahil

Yunanistan’da Mart 2023 emekli maaşları, EFKA Yönetim Kurulu’nun tavsiyesine göre daha erken ödenecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan otlatma yönetiminde değişikliğe gidiliyor

Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Georgantas, ‘Zootechnia’ sergisini besicilik, domuz çiftçiliği, kümes hayvanları ve balıkçılığı yeniden başlatmak için bir fırsat olarak nitelendirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kasidiaris’in seçimlere katılmasını önleyecek düzenleme hazırlandı

Yunanistan’da neonazi İlias Kasidiaris’in partisinin (Ellines GTP) 2023 seçimlerine katılmasını ‘engelleyecek’ değişiklik Parlamentoya sunuldu.
Devamını oku...