Çocuk ölümlerine neden olduğu iddia edilen öksürük şurupları üzerine araştırma - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çocuk ölümlerine neden olduğu iddia edilen öksürük şurupları üzerine araştırma

Dünya Sağlık Örgütü, çocuk ölümlerine neden olduğu iddia edilen öksürük şurupları üreten ilaç şirketleri arasındaki olası bağlantıyı araştırıyor.

Reuters’e konuşan bir kaynak, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), öksürük şuruplarının üç ülkede 300’den fazla çocuğun ölümüne neden olduğu iddia edilen ilaç şirketleri arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırdığını söyledi.

DSÖ, çocuk ölümleriyle bağlantılı formülasyonlarda ‘kabul edilemez seviyelerde’ toksin olduğunu belirterek, Hindistan ve Endonezya’daki altı ilaç şirketinin bunları yapmak için kullandığı hammaddeler hakkında daha fazla bilgi istiyor.

Temmuz 2022’de akut böbrek yetmezliğinden çocuk ölümleri ilk olarak Gambiya’da, ardından Endonezya ve Özbekistan’da görülmüştü.

DSÖ, ölümlerin çocuklara tehlikeli maddeler içeren öksürük şurupları verilmesiyle bağlantılı olduğuna dikkat çekti: dietilen glikol veya etilen glikol.

Dietilen glikol ve etilen glikol, antifriz olarak ve fren sıvılarında ve diğer endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan maddeler ve ayrıca bazı farmasötik ürünlerde gliserine göre daha ucuz bir alternatif.

Büyük miktarlarda dietilen glikol ve etilen glikol toksik olabilir ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.

DSÖ sözcüsü Margaret Harris, daha fazla yorum yapmadan, ‘Kolayca önleyebileceğimiz bir şeyden daha fazla çocuk ölümü görmemek bizim için en önemli önceliktir’ dedi.

Pazartesi günü DSÖ, araştırmasını aynı şurupların satılmış olabileceği dört ülkeye genişlettiğini söyledi: Kamboçya, Filipinler, Doğu Timor ve Senegal.

Ayrıca diğer hükümetleri ve küresel ilaç endüstrisini, şüpheli formülasyonları belirlemek için acil soruşturmalar başlatmaya ve aynı zamanda ilaç üretimi için düzenleyici çerçeveyi sıkılaştırmaya çağırdı.

BM ajansı, Ekim 2022’de ve bu ayın başlarında iki Hintli şirket, Maiden Pharmaceuticals Ltd ve Marion Biotech tarafından üretilen öksürük şurupları hakkında şimdiden uyarılar yayınladı.

Bu şurupların Gambiya ve Özbekistan’daki çocukların ölümleriyle bağlantılı olduğuna dikkat çekerken, vatandaşlardan bunları kullanmayı bırakmalarını istedi.

Bu arada DSÖ, Ekim ayında Endonezyalı dört şirket tarafından üretilen ve yalnızca ülkede satılan öksürük şurupları hakkında bir uyarı yayınladı.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Daha çok spor yapan çocuklar, daha az hastalanıyor

Polonya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, bir çocuk ne kadar aktif ve atletikse hastalanma olasılığı o kadar düşük.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da çocuklar için diş doktoru yardımı: ‘Dentist Pass’ geliyor

Yunanistan’da 6-12 yaş arası tüm çocukları kapsayacak ücretsiz koruyucu ‘diş bakımı’ programı (Dentist Pass) Mart ayında yürürlüğe giriyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Koskoca Doğu Makedonya-Trakya’da çocuk yoğun bakım ünitesi yok

Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti’nde tek bir Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) yatağı bulunmamaktad.
Devamını oku...