İskeçe şehri karnaval havasına girdi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe şehri karnaval havasına girdi

İskeçe Karnavalı 2021 - Xanthi

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) şehrinde pandemi tedbirleri nedeniyle uzun süredir ara verilen karnaval etkinliklerinin dönüşü için hazırlıklara başlandı.

Yeni şamandıraların inşası normal bir hızda ilerlerken, eski şamandıralar da 26 Şıubat’taki büyük karnaval geçit töreni için hazır olacak.

Aynı zamanda Kültür Dernekleri de, talebin özellikle yüksek olması nedeniyle, geçit töreni için üniforma sağlamaya başladı.

Büyük karnaval geçit töreninden önce çocuk geçit töreni yapılacak. Öte yandan şamandıraların geçit sırası için çekiliş çoktan yapıldı.

Önümüzdeki birkaç gün içinde, bu yılki karnaval etkinliklerinin programı resmi olarak açıklanacak.

İskeçe Karnavalının Yunanistan’ın dört bir yanından ziyaretçilerin yanı sıra Bulgaristan ve Türkiye gibi komşu ülkelerden de turist çekmesi bekleniyor.

Çeşitli turizm ofisleri, Karnavallar vesilesiyle bölgede bir günlük veya birkaç günlük geziler düzenleyeceklerini ilan ederken, şehrin otellerinde karnavalın üç günü için şimdiden talep arttı.

Buna bağlı olarak, catering işletmeleri de kendilerine önemli bir finansal ‘soluk’ sağlanacağını düşünerek karnaval etkinliklerinin dönüşünü büyük bir ilgiyle beklemekteler.

Üç yıllık bir aradan sonra İskeçe Karnavalının, aynı gün bölgeye seyahat ederek kasabanın dükkanlarında eğlenecek olan komşu kasabalardan yüzlerce ziyaretçiyi çekmesi bekleniyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç’ta da hastane temizlikçeleri sokağa atılıyor

Batı Trakya’nın Gümülcine (Komotini) Hastanesi’ndeki temizlikçilerin bir müteahhide atanması için işten çıkarılmasının ardından, bu kez Dedeağaç’taki (Alexandroupoli) Hastanesi’nde de 139 işçinin aynı nedenle işini kaybettiği bildirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine’deki IKEA Dedeağaç’a gidiyor

Ünlü IKEA mağazası, Gümülcine’den (Komotini) bir diğer Batı Trakya şehri Dedeağaç’a (Alexandroupoli) gidiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD Maslahatgüzarı Dedeağaç’a geldi

ABD’nin Atina Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Maria dG Olson ve ABD Dışişleri Bakanlığı Güney Avrupa İşleri Ofisi Müdürü Josh Huck, 31 Ocak Salı günü Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) ziyaret ettiler.
Devamını oku...