Yunanistan ilaç kıtlığına çare bulamıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan ilaç kıtlığına çare bulamıyor

Yunanistan’da hükümet, ilaç kıtlığına çare arıyor ama bulamıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın dünkü genelgesine göre, Yunanistan pazarında sınırlı miktarda bulunan ve paralel ihracatı yasaklanan ilaçların sadece elektronik reçete ile satılması öngörülüyor.

Nitekim bakanlıktan öğrenildiği üzere yukarıdaki farmasötik ürünlerin reçetesi sadece aşağıdaki durumlarda yapılabilecek:

  • Elektronik reçete sistemine katılmamış sigortalılar.
  • Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen vatandaşlar (turistler) ve Avrupa sağlık sigortası kartı olmayan Avrupa vatandaşları.
  • Çeşitli nedenlerle AMKA veya PAAUPA almayan göçmenler.

Her halükarda el yazısı reçete, İDİKA’nın talimatlarına uygun olarak, işlemin yapıldığı eczane tarafından elektronik reçete sistemine kaydedilecek.

Son 24 saat içinde, yani birkaç ay sonra, Sağlık Bakanlığı hem Ulusal İlaç Teşkilatı’nı hem de devletin kontrol mekanizmalarını harekete geçirerek durumu değiştirme umuduyla girişimlerde bulunuyor.

Bakan Thanos Plevris, ‘Durum zaten normalleşiyor. Önümüzdeki 10 gün içinde tam bir normalleşme yaşayacağımıza inanıyoruz. Belirli müstahzarlarda ara sıra kıtlıklar yaşanacak, ancak tatillerde gördüğümüz baskı olmayacak’ dedi.

Sağlık Bakanı, kurum başkanları ve hükümete yakın ‘uzmanlar’ her gün sorunun çözümünün yakın olduğunu kanıtlamaya çalışıyorlar ve her fırsatta kıtlığın uluslararası olduğunu vurguluyorlar.

Ancak eczacıların ve vatandaşların her gün karşılaştığı gerçek bambaşka. Atina’nın merkezinden bir eczacı, ‘Kıtlıklar minimuma indirilmedi, durum olduğu gibi devam ediyor’ diyerek, bugün bile hangi hastalara ilaç vereceğini çözemediğini kaydediyor.

Aslında, ilaç alanını iyi bilen çeşitli kaynakların da belirttiği gibi, iki nedenden dolayı ilaç sıkıntısı sorunu hemen çözülmeyecek. İlki, aslında Çin ve Hindistan’da var olan hammadde kıtlığıyla ilgili. İkinci neden ise eczanelerde devlet kontrol mekanizmalarının olmaması.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Emekli maaşlarının ödeneceği tarih belli oldu: Geri ödemeler de dahil

Yunanistan’da Mart 2023 emekli maaşları, EFKA Yönetim Kurulu’nun tavsiyesine göre daha erken ödenecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan otlatma yönetiminde değişikliğe gidiliyor

Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Georgantas, ‘Zootechnia’ sergisini besicilik, domuz çiftçiliği, kümes hayvanları ve balıkçılığı yeniden başlatmak için bir fırsat olarak nitelendirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kasidiaris’in seçimlere katılmasını önleyecek düzenleme hazırlandı

Yunanistan’da neonazi İlias Kasidiaris’in partisinin (Ellines GTP) 2023 seçimlerine katılmasını ‘engelleyecek’ değişiklik Parlamentoya sunuldu.
Devamını oku...