Yunanistan ilaç kıtlığına çare bulamıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan ilaç kıtlığına çare bulamıyor

Yunanistan’da hükümet, ilaç kıtlığına çare arıyor ama bulamıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın dünkü genelgesine göre, Yunanistan pazarında sınırlı miktarda bulunan ve paralel ihracatı yasaklanan ilaçların sadece elektronik reçete ile satılması öngörülüyor.

Nitekim bakanlıktan öğrenildiği üzere yukarıdaki farmasötik ürünlerin reçetesi sadece aşağıdaki durumlarda yapılabilecek:

  • Elektronik reçete sistemine katılmamış sigortalılar.
  • Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen vatandaşlar (turistler) ve Avrupa sağlık sigortası kartı olmayan Avrupa vatandaşları.
  • Çeşitli nedenlerle AMKA veya PAAUPA almayan göçmenler.

Her halükarda el yazısı reçete, İDİKA’nın talimatlarına uygun olarak, işlemin yapıldığı eczane tarafından elektronik reçete sistemine kaydedilecek.

Son 24 saat içinde, yani birkaç ay sonra, Sağlık Bakanlığı hem Ulusal İlaç Teşkilatı’nı hem de devletin kontrol mekanizmalarını harekete geçirerek durumu değiştirme umuduyla girişimlerde bulunuyor.

Bakan Thanos Plevris, ‘Durum zaten normalleşiyor. Önümüzdeki 10 gün içinde tam bir normalleşme yaşayacağımıza inanıyoruz. Belirli müstahzarlarda ara sıra kıtlıklar yaşanacak, ancak tatillerde gördüğümüz baskı olmayacak’ dedi.

Sağlık Bakanı, kurum başkanları ve hükümete yakın ‘uzmanlar’ her gün sorunun çözümünün yakın olduğunu kanıtlamaya çalışıyorlar ve her fırsatta kıtlığın uluslararası olduğunu vurguluyorlar.

Ancak eczacıların ve vatandaşların her gün karşılaştığı gerçek bambaşka. Atina’nın merkezinden bir eczacı, ‘Kıtlıklar minimuma indirilmedi, durum olduğu gibi devam ediyor’ diyerek, bugün bile hangi hastalara ilaç vereceğini çözemediğini kaydediyor.

Aslında, ilaç alanını iyi bilen çeşitli kaynakların da belirttiği gibi, iki nedenden dolayı ilaç sıkıntısı sorunu hemen çözülmeyecek. İlki, aslında Çin ve Hindistan’da var olan hammadde kıtlığıyla ilgili. İkinci neden ise eczanelerde devlet kontrol mekanizmalarının olmaması.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Halk En Çok Hangi Hastalıktan Ölüyor?

Yunanistan’da vatandaşların en çok hangi hastalıklardan dolayı öldükleri belli oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Grev Ulaşımı Felç Edecek

ADEDY’nin çağrısıyla başlayan ve Yunanistan Toplu Taşıma Federasyonu tarafından desteklenen 24 saatlik grev, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle başlıyor. İşçi sendikalarının grev ilan etmesi, toplu taşıma hizmetlerinde önemli aksamalara yol açacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...