Drama patatesinden cips üretecekler - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Drama patatesinden cips üretecekler

Yunanistan’ın en ünlü patates üreten bölgelerinden biri olan Nevrokopi çiftçileri, önceden kızartılmış patateslerin yanı sıra atıştırmalıklar, özellikle çeşitli aromalara sahip cipsler pazarına dinamik bir giriş yapmaya hazırlanıyor.

Drama Tarım Kooperatifleri Birliği’nin (EAS) yatırım projesi, toplam bütçesi 7 milyon evro olup, Kurtarma Fonu’na katılan ilk 24 tarım ürünü işleme projesinden biridir. Buradan, 2024 yılı sonuna kadar tamamlanması gereken yatırımın yüzde 55’i karşılanacak.

Nevrokopi’deki EAS tesislerinin yanında faaliyet gösterecek olan yeni birim, patates üretiminin üreticilerin yararına dikeyleştirilmesini sağlayacak. Bu yatırım için çalışmalar 2018 yılında başladı.

İki yıl önce, Yunan atıştırmalık pazarındaki önemli bir ‘oyuncu’, lezzetli patatesiyle ünlü Nevrokopi’den hammadde aldığını ilan eden bir ürün yaratmıştı. Böylece havzanın çiftçileri, küçük perakende ve günlük alışkanlıkları hedef alarak kendileri aktif olmaya karar verdiler.

Yatırımın önemli bir kısmı, bu tür ürünlerin tamamı ithal edildiği için büyük bir açık bulunan bir alan olan önceden kızartılmış patates ile ilgili. Yunanistan’da önceden kızartılmış patates üreten İskeçe’deki (Xanthi) hem özel hem de kooperatif SEVATH fabrikalarının hiçbiri artık çalışmıyor.

Drama Tarım Kooperatifleri Birliği başkanı Yannis Keskinulu’nun açıkladığı gibi, bugün bölgedeki üreticilerin sadece dörtte biri Nevrokopi üretici grubuna katılıyor.

Ekip, Ağustos ayından Ocak veya Şubat ayına kadar satılan ürünün fiyatının belirlenmesinde kilit rol oynuyor. Hedef, pazarda güçlü bir marka yaratarak önümüzdeki beş yıl içinde Nevrokopi Havzası üreticilerinin yüzde 60’ına varan oranda gruba katılması.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Emekli maaşlarının ödeneceği tarih belli oldu: Geri ödemeler de dahil

Yunanistan’da Mart 2023 emekli maaşları, EFKA Yönetim Kurulu’nun tavsiyesine göre daha erken ödenecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hayvan otlatma yönetiminde değişikliğe gidiliyor

Yunanistan Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Yorgos Georgantas, ‘Zootechnia’ sergisini besicilik, domuz çiftçiliği, kümes hayvanları ve balıkçılığı yeniden başlatmak için bir fırsat olarak nitelendirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kasidiaris’in seçimlere katılmasını önleyecek düzenleme hazırlandı

Yunanistan’da neonazi İlias Kasidiaris’in partisinin (Ellines GTP) 2023 seçimlerine katılmasını ‘engelleyecek’ değişiklik Parlamentoya sunuldu.
Devamını oku...