İskeçeli Raife’nin başrolünde oynadığı ‘Tavuk Çorbası’ filmi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçeli Raife’nin başrolünde oynadığı ‘Tavuk Çorbası’ filmi

İskeçe’den ‘Tavuk Çorbası’ (Kotosupa) filmi 2022 yazında gösterime girdi ve şimdiden yurtdışındaki festivallerde dört uluslararası ödül kazandı.

Amacı bulundukları yeri en iyi şekilde öne çıkarmak olan İskeçeli sanatçıların özel bir tutku ve sevgiyle yarattıkları film, özellikle Atina Uluslararası Aylık Sanat Filmleri Festivali’ne (Athens International Monthly Art Film Festival) katılmış ve burada en iyi film dalında 2’ncilik ödülünü almış, ardından Tokyo’daki Uluslararası Film Festivali’ne katılmış ve burada en iyi müzik bestesi dalında 1’incilik ödülünü almıştı.

Filmin Tokyo’da her yıl düzenlenen yarışmaya da katılarak Tokyo’da düzenlenen Uluslararası Film Festivali’nde bu yıl seçilen en iyi 12 film arasında yer aldığını da belirtmekte fayda var. Bu 12 film arasından seçilecek film, Amerikan rüyası ve Hollywood için ‘kanatlarını açacak’.

Filmin konusu işe şöyle:

Meryem, liseyi yeni bitirmiş dağ köyünden bir genç kızdır. Hayali öğretmenlik okumaktır, ancak ailesinin başka planları vardır. Anne ve babası bu rüyayı tasvip etmedikleri için bir evlilik ayarlarlar ama onun okuma arzusu, direnmesine neden olur.

Sonunda Meryem taviz verir ama beklenmedik bir olay hayatını kökten değiştirecektir.

Film, Evros Kültür Kuruluşları Birliği tarafından, Dedeağaç (Alexandroupoli) Mitropolitliği Ruhani Merkezi’nde 11 Aralık Pazar günü ücretsiz olarak gösterildi.

Filmin başrol oyuncusu Raife Skodra, ‘Birçok kişi varlıklarıyla bizi onurlandırdı’ dedi ve genç unsurun seyirciler arasında olmaması hakkında yorum yaptı.

‘Tavuk Çorbası’nın aktörleri şöyle:Raife Skodra, Stella Haita, Efthimios Karaklas, Lena Ksanthopulidu, Tolgan Boz, Konstantinos – Theodoros Petridis, Maria Bartzu, Daria Spiriadu, Yanna Lazaridu, Magda Karaklas, Georgia Arvanitaki, Kalliopi Tiftikoglu, Natasa Tenkelidu, Afroditi Hacitheofanus, Despina İona, Athanasia Panayotaki, Gavriil Hrisospathis, Defne Kuruhalil, Hasan Bıyıklı, Dimitris İonas, Evgenia Gorbaçova, Konstantinos Balakçis.

Filmde imzası olan diğer kişiler ise şöyle sıralanıyor:

Fikir: Hasan Bıyıklı, senaryo: Denis Spiriadis & Hasan Bıyıklı, drone operatörü: Stathis Skufas, müzik bestesi: Yorgos Lazaridis, taxim buzuki: Nikos Nikolaidis, ses: Tatiana Spiriadou, çeviri: Efthimios Karaklas, yönetmenlik / görüntü yönetmenliği / kurgu: Denis Spiriadis.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan’da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan Selanik – Dedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'dan Çocuklar Başbakan Miçotakis'e Mesaj Gönderdi

Batı Trakya dahil Yunanistan’ın dört bir yanından 4,000’den fazla çocuk, COP28’in açılışı münasebetiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis’e iklim kriziyle ilgili endişe ve taleplerini ifade eden mesajlar gönderdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Otoban Geçiş Ücretlerine Zam Geliyor

Yunanistan’da 2024 yılı itibarıyla otoban geçiş ücretlerinde yüzde 15’lere varan artış öngörülüyor. Bu zam, ülke genelindeki transit geçiş maliyetlerini de etkileyecek.
Devamını oku...