Hazır çorbalar zararlı mı? İşte faydaları ve zararları - Azınlıkça
Yaşam

Hazır çorbalar zararlı mı? İşte faydaları ve zararları

Geleneksel ev yapımı çorbaların yemek kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Mercimek, tarhana, domates, tavuklu çorba, mantar çorbası başta olmak üzere yüzlerce farklı çorba türü bulunmaktadır. Peki ya hazır çorbanın zararları neler?

Hazırlanışı zaman ve emek isteyen bu çorbalara alternatif olarak üretilen hazır çorbalar ise, günümüzün hızlı iş yaşamında zaman kazanmak amacıyla ya da pratik olması sebebiyle tercih edilen ürünler arasında yerini almıştır.

Market raflarında onlarca çeşidini bulabileceğiniz hazır çorbalar, dakikalar içinde suyla kaynatılarak servise hazır hale gelmektedir. Ancak bu kadar yaygın tüketilen bir ürün gerçekten sağlığımız için ne ifade ediyor. Sanıldığı kadar masum mudur?

Bu konuyu sizin için araştırdık ve aşağıdaki sonuçlara ulaştık.

Hazır çorbanın yararları

– Hazırlanışının kolaylığı ve kısa zamanda hazır hale gelmesi nedeniyle kolaylık sağlayan bir üründür. Üstelik ekonomik açıdan da bütçenizi yormaz.
– Evde yapılan geleneksel çorbalar gibi kaynatılmadığı için besin değeri kaybı fazla yaşanmaz.
– Sindirim süresi, evde hazırlanan çorbalara göre uzundur. Bu yönüyle tok tutan bir yemektir.
– Tanınmış markaların ürettiği hazır çorbalarda, besin değerini arttıran kuru baklagil, domates, mantar gibi sağlıklı ürünler katılmaktadır. Ayrıca lif seviyesi açısından yüksek olduğundan sindirim sistemi ile dosttur.

Hazır çorbanın zararları

Hazır çorbalar uzun raf ömrüne sahip olmaları için çeşitli koruyucu katkı maddeleri içerirler. Hazır çorbalara gelen eleştiriler de daha çok bu koruyucu maddelerin insan sağlığına olan zararları ile ilgilidir. Ancak bu konu üzerinde tartışmalar hala sürdüğü için net bir şey söylemek doğru değildir.

Çeşitli renklendiriciler ve Monosodyum Glutomat nedeniyle de hazır çorbalar eleştirilmektedir. Bağımlılık yapan etkisi olan Monosodyum Glutomat, doyma hissini geciktirdiği için kilo almayı kolaylaştırarak şişmanlık gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Baştan buraya kadar yazılanlara baktığımızda, hazır çorbaların sağlığa zararları nelerdir? Sorusuna
çok net bir cevap vermenin mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Mecbur kalmadıkça hazır gıdaları kullanmayıp, doğal ve organik bir beslenme yöntemi seçerek, sağlığınızı riske atmadan korumanız en mantıklı davranış olacaktır.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.