Yunanlar içkiyi bıraktı: İşte Avrupa’da alkol tüketim haritası - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanlar içkiyi bıraktı: İşte Avrupa’da alkol tüketim haritası

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı, son on yılda (2010-2020) en yüksek alkol tüketimine sahip ülkelere ilişkin raporunu yayımladı.

Avrupa’nın en yüksek alkol tüketiminde yıllarca liderliği elinde tutan İngilizler, sadece Letonyalılar tarafından yerinden edilmekle kalmadı, listede birkaç sıra geriledi.

Ancak Yunanistan, Avrupa listesinin sondan bir önceki sırasında yer alıyor ve listenin sonuncusu, savaştan zarar gören Ukrayna’dan sonra alkol tüketiminde en büyük düşüşü (yüzde -32) kaydediyor.

Rakamlara göre Birleşik Krallık listenin ortasında yer alıyor… Letonya hak ederek birinciliği alıyor.

İngilizler 2020’de yetişkin başına 9,7 litre alkol tüketti ki bu AB ortalamasından yüzde 0,1 daha az ve haftada yaklaşık dokuz litreye denk geliyor. 15 yaşın üzerindeki Fransızlar artık yılda 10,4 litre alkol tüketirken, Almanlar 10,6 litre alkol tüketiyor.

Kısacası rapora göre İngiltere, Fransa ve Almanya’nın gerisinde yer alıyor.

Aynı zamanda Letonya, yıl boyunca yetişkin başına 12,1 litre ile haftalık alkol tüketimi açısından listenin başında yer alıyor.

Letonya’nın ardından 2020 yılında en çok alkol tüketen ülke, vatandaşlarının yılda ortalama 11,6 litre alkol tükettiği Çek Cumhuriyeti oldu.

Bunu Litvanya (11,4 litre), Avusturya (11,3) ve Bulgaristan (11,2) izledi.

En düşük oran, Müslüman bir ülke olarak alkol tüketiminin çoğunlukla yasak olduğu Türkiye’de kaydedilmiştir. Komşu Türkiye’de yılda kişi başı sadece 1,2 litre alkol tüketildi.

Ukrayna, alkol tüketiminde en büyük düşüşü gördü: 2010’da kişi başına 7,8 litreden 2019’da 5,7 litreye geriledi.

Listenin sondan bir önceki sırasında ülkemiz Yunanistan (yüzde 32 düşüş), Hollanda (yüzde 26 düşüş) ve İspanya (yüzde 26 düşüş) geliyor.

Letonya son on yıldaki en büyük artışı (yüzde 19) gösterirken, onu Malta ve Bulgaristan (yüzde 13) ve Norveç (yüzde 11) izledi.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Vergi Beyannamesi İçin Eşlere De Banka Hesabı Zorunluluğu!

Yunanistan Maliye Bakanlığı, bu yıl vergi beyannamesi verecek tüm vatandaşlardan banka hesap numarası (İBAN) bilgisini zorunlu hale getirdi. Bu yeni uygulama, evli çiftleri de kapsıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünyanın En Kısa 5 Uçuşu: Aralarında Yunanistan Var

En kısa uçuşlar arasında yer alan Yunanistan’daki Karpathos ile Kasos arasındaki uçuş, Ege’nin turkuaz suları üzerinden geçerek sizi büyüleyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri Yaklaşırken Anket Sonuçları Yayınlandı

Yunanistan’da Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu araştırmaları, siyasi partiler arasındaki rekabetin son durumunu gözler önüne serdi.
Devamını oku...