Gümülcine Celal Bayar Lisesi 70 yaşında: İlk mezunların hafta sonu sohbeti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Celal Bayar Lisesi 70 yaşında: İlk mezunların hafta sonu sohbeti

Celal Bayar Azınlık Ortaokulu ve Lisesi - Gümülcine | Komotini

Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokulu ve Lisesi kuruluşunun 70’inci yılını tamamladı. Okul, 2 Aralık 1952 senedinde açılarak hizmet vermeye başlamıştı.

1952 yılında Yunanistan Kralı Pavlos ve Kraliçe Frederika ile Türkiye Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından törenle açılan Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokulu ve Lisesi hakkında Hürriyet gazetesinden Yalçın Bayer’in kaleme aldığı “Gümülcine’deki Celal Bayar Lisesi mezunlarının hafta sonu sohbeti” başlıklı yazısı şöyle:

“Yunanistan’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı iki büyük kent Gümülcine ve İskece’de, Türk öğrencilerin okuduğu iki azınlık lisesi bulunuyor. Gümülcine’deki lisenin adı Azınlık Celal Bayar Lisesi. 1952 yılında Yunanistan Kralı Pavlos ve Kraliçe Frederika ile Celal Bayar tarafından açıldı. Kraliçe Frederika’nın 1952 yılında İstanbul’u ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile dans ederken, Batı Trakya Türk azınlığına iki dilde (Yunanca ve Türkçe) eğitim yapacak bir lise açılması önerisinde bulunduğu ortaya çıktı.

Liseden çok başarılı Türk öğrenciler yetişti. Lisenin ilk mezunlarından 7 kişi halen hayatta ve İstanbul’da yaşıyor.

Gümülcineli liseliler, BTTDD’de 3 dönem genel başkanlık yapan 1964 mezunu Dr. Mustafa Rumelili ve yine üç dönem başkanlık yapan Av. Burhaneddin Hakgüder, hayatta olan ilk mezunlar ile eski günleri yâd etmek amacıyla, hafta sonu Sami Tokay’ın daveti üzerine Üsküdar Salacak’taki evinde bir araya geldiler.

‘Öğrencilerin’ kimlikleri şöyle:

Ahmet Şenova uzun yıllar Atina’da ilk önce Büyükelçiliğimizde Kültür Ataşeliği yaptı, daha sonraki yıllarda AA ve Tercüman’ın Atina temsilciliklerinde bulundu. Faik Besimoğlu, İTÜ’den mezun olduktan Türkiye’de sonra uzun yıllar devlet müteahhidi olarak çalıştı. Mustafa Eminoğlu, Eczacılık’ı bitirdi, uzun yıllar İstanbul’da eczacılık yaptı. Ramazan Öztürk, Akın Tekstil’de üst düzeyde görev yaptı ve emekli oldu. Sami Tokay, İ.Ü. Tıp Fakültesi’nde okumasına karşın ticaret hayatına atıldı ve erken yaşta emekliliği tercih etti. Sağlık problemleri nedeniyle iki mezun toplantıya gelemedi.

Sohbette, Celal Bayar Lisesi’ne Türkiye’den Galatasaray Lisesi öğretmenleri gönderilirken, Yunanların da Yunanca dersler için ülkedeki en değerli hocaları tayin ettiklerinin dikkat çektiği anlatıldı ve bütün öğrencilerin başarılı oldukları belirtildi. Yunanca, eski Yunanca, Türkçe ve Fransızca eğitim veren lise, 1952 yılında 27 öğrenci ile eğitime başladı, Türk öğrenci sayısı 800’lere kadar çıktı. Geçen yıl 120 öğrenci mezun oldu. Bu yıl 666 öğrencisi var.”

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Celal Bayar Azınlık Lisesi ‘Matematik Her Yerde’ Festivalinde Göz Doldurdu

Gümülcine Celal Bayar Azınlık Lisesi, 17-18 Nisan tarihlerinde Yunanistan Bilim ve Teknoloji Derneği tarafından düzenlenen 4. Çevrim İçi Öğrenci Matematik Festivali’ne katılarak, matematiğin günlük hayatta ne kadar önemli olduğunu vurguladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Belediye Otoparkında Ücretlere Zam Geldi

Gümülcine Belediyesi’ne ait olan ve ihaleyle işletimi özel şirkete devredilen otoparkta ücretlere zam geldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Karnaval Geçit Töreni Bu Akşam!

Gümülcine kenti bu akşam düzenlenecek Gümülcine Karnavalı Geçit Töreni ile renklerin, müziğin ve eğlencenin başkenti olmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...