Bilim adamlarından grip aşısı çağrısı: Grip ve korona birleşince öldürüyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bilim adamlarından grip aşısı çağrısı: Grip ve korona birleşince öldürüyor

Britanyalı bilim adamları, grip ve koronavirüsün birleşmesi durumunda ölüm riskinin çok fazla arttığını belirterek, tüm risk altındakileri önümüzdeki günlerde grip aşısı olmaya davet ettiler.

Yapılan araştırmaya göre hastalar arasında sadece koronavirüs olanların %26,9’unun yaşamını yitirdiği bildirilirken, aynı anda hem koronavirüs hem de grip olanlarda bu oranın %43 olduğu kaydedildi.

Yapılan araştırmanın küçük çaplı bir araştırma olduğu belirtilirken, buna rağmen verilerin başka diğer verilerle de örtüştüğü ve önlem alınması gerektiği vurgulanıyor.

Konuyla ilgili konuşan Prof. Dr. Yvonne Doyle, gribin her yıl Britanya’da 4 bin ila 22 bin can aldığını, geçen yıl bu oranın 8 bin olduğunu vurgularken, “Hayatta isteyeceğin en son şey grip olmak. İster grip ol ister koronavirüs, evinde kal ve inzivaya çekil. Belki kötü hissedebilirsin ama bu hem kendini hem sevdiklerini koruman için en iyi yöntem” diyor.

Britanya hükümetinin ise şimdiden 30 bin grip aşısı temin ettiği ve bu aşıların ilk etapta özellikle 65 yaş üzeri olanlar için kullanılacağının altı çizildi.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yaşam

İşte en hızlı grip geçirme yolları

Bulaşıcı bir hastalık olan grip genellikle kış aylarında görülür ancak yaz aylarında görülen grip daha tehlikeli olduğu için doğru bir tedavi yöntemi uygulanması gerekir.
Devamını oku...
Yaşam

Depremden 2-4 gün sonra kalp krizlerinde önemli artış görülüyor

Yunan Kardiyoloji Kurumu Genel Sekreteri Dimitris Rihter, şiddetli bir depremden sonraki ilk dört günde kalp krizi riskinin neden arttığını açıkladı.
Devamını oku...
Yaşam

Kalp için en tehlikeli besin: 150 gram riski birdenbire artırıyor

McMaster Üniversitesi bilim adamları tarafından yapılan küresel bir araştırma, işlenmiş et yemek ile daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski arasında bir bağlantı buldu.
Devamını oku...