Mecliste Palinostundes kredileri tartışması - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Mecliste Palinostundes kredileri tartışması

Yunan Parlamentosu, eski Sovyerler Birliği’nden gelen ‘Yunan asıllı soydaş’lara (palinostundes) verilen krediler tartışmasına sahne oldu.

Rodop SYRIZA milletvekili Dimitris Haritu, hükümeti, aldıkları krediyi ödeyemeyen söz konusu vatandaşların evlerine el koymakla suçladı.

Söz konusu kredilerin kendilerine 30 yıl önce her şeyden önce sosyal ve demografik sebeplerle verildiğini hatırlatan SYRIZA Milletvekili, bu sebeple de Yunan Kamusunun garantörlüğü altında verildiğini vurguladı.

Haritu, söz konusu grubun öfkesinin büyüdüğünün altını çizerken, yetkili Bakan’a, vatandaşların ilk konutlarını kaybetmemeleri için ne yapmayı düşündüğünü sordu.

Bakan Theodoros Skilakakis ise, sorunun farkında olduğunu, ancak söz konusu paraların kredi olarak verildiğini ve geri ödenmesi gerektiğini kaydederken, SYRIZA’nın 5 yıllık iktidarı boyunca hiçbir girişimde bulunmadığını, kendi hükümetleri döneminde ise 10 yıl içerisinde 120 taksit uygulamasını getirdiklerini vurguladı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET dondurulmuş tavuk rulosunu geri toplatıyor

Yunanistan Birleşik Gıda Denetleme Kurumu (EFET) salmonella tespit edilen beykon ve peynirle doldurulmuş dondurulmuş tavuk rulolarının toplatılması kararı verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...