Mecliste Palinostundes kredileri tartışması - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Mecliste Palinostundes kredileri tartışması

Yunan Parlamentosu, eski Sovyerler Birliği’nden gelen ‘Yunan asıllı soydaş’lara (palinostundes) verilen krediler tartışmasına sahne oldu.

Rodop SYRIZA milletvekili Dimitris Haritu, hükümeti, aldıkları krediyi ödeyemeyen söz konusu vatandaşların evlerine el koymakla suçladı.

Söz konusu kredilerin kendilerine 30 yıl önce her şeyden önce sosyal ve demografik sebeplerle verildiğini hatırlatan SYRIZA Milletvekili, bu sebeple de Yunan Kamusunun garantörlüğü altında verildiğini vurguladı.

Haritu, söz konusu grubun öfkesinin büyüdüğünün altını çizerken, yetkili Bakan’a, vatandaşların ilk konutlarını kaybetmemeleri için ne yapmayı düşündüğünü sordu.

Bakan Theodoros Skilakakis ise, sorunun farkında olduğunu, ancak söz konusu paraların kredi olarak verildiğini ve geri ödenmesi gerektiğini kaydederken, SYRIZA’nın 5 yıllık iktidarı boyunca hiçbir girişimde bulunmadığını, kendi hükümetleri döneminde ise 10 yıl içerisinde 120 taksit uygulamasını getirdiklerini vurguladı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Toptan Elektrik Fiyatları, Avrupa'nın En Pahalı Dördüncüsü

Yunanistan, 2023 yılının ilk sekiz ayında toptan elektrik fiyatları konusunda Avrupa’nın en pahalı dördüncü ülkesi oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'nın Yükselen Rap Yıldızları Mert Mısırlı Şakir ve Emre Palaz Yeni Klipleriyle Karşınızda: PALAZXPARADOX - ROZE

Batı Trakya’nın Yetenekli Gençleri Mert Mısırlı Şakir ve Emre Palaz, Yeni Rap Videosuyla Müzik Dünyasına Farklı Bir Renk Katıyor
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sivil Savunma Siren Sistemi Test Edilecek: İşte Detaylar

Yunanistan’da 2 Ekim 2023 Pazartesi günü Sivil Savunma siren sisteminin denemesi yapılacağı duyuruldu.
Devamını oku...