İsveçliler Yunan Ege’sine internet getiriyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

İsveçliler Yunan Ege’sine internet getiriyor

Yunanistan’da hızlı internetin ele geçiremediği son kalelerden biri gemiler.

Diğer bir deyişle, Yunanistan’da yazdan beri uçakla seyahat ederken internete bağlanmak mümkünken ve otellerde kablosuz internet yirmi yıldır varken, deniz seferlerinde Wi-Fi yok.

Bu durum, aylardır Kiklad Denizi bölgesinin bir bölümünü ve İyon Denizi’nin bir bölümünü yüksek hızlı kablosuz İnternet ile kapsamaya başlayan İsveçli bir şirket olan Nowhere Networks tarafından tersine çevrilmekte.

Bugün Yunanistan’da ve yurt dışında kablosuz internetin sağlanması ya denizin ortasındayken uydu aracılığı ile ya da gemi karadan ayrılmadığı sürece cep telefonu ile yapılmaktadır.

‘Her iki durumda da bağlantı genellikle sorunluyken, uydu kapsama alanı artan talebi karşılayamıyor. Ayrıca, sunduğumuz çözüm uydu İnternet’ten on kat daha ucuz’, diye açıklıyor Nowhere Networks’ün CEO’su Asbjörn Friedenlund.

Şirketin Ege’de geliştirdiği çözüm ise kara ile haberleşen diğer antenleri yerleştirdiği gemilerin rotasını takip edebilen, karaya yönlü antenler kurösk.

İsveçli CEO’nun açıkladığı gibi, bu, telekomünikasyon sağlayıcıları tarafından mobil ağ direkleri arasındaki bağlantıyı sağlamak için kullanılan teknolojinin aynısı.

Gemide kablosuz internet olması durumunda, hedef anten gemiye kurulu olduğu için elbette hareket halindedir.

Ülkenin yalıtılmışlığı, Nowhere Networks’ün ekipmanlarını yolcu gemilerinin geçtiği adalara yerleştirmesine ve böylece ağının kesintisiz çalışmasını sağlamasına olanak tanıyacak.

100 Mbps’in üzerinde hız vaat eden şirket, 2023 yılına kadar Yunanistan’ın yüzde 99’unu (deniz alanının) kapsamayı ve yılda 90 milyon yolcuya hizmet vermeyi hedefliyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET dondurulmuş tavuk rulosunu geri toplatıyor

Yunanistan Birleşik Gıda Denetleme Kurumu (EFET) salmonella tespit edilen beykon ve peynirle doldurulmuş dondurulmuş tavuk rulolarının toplatılması kararı verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...