Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği konusu Yunan Parlamentosu’nda - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği konusu Yunan Parlamentosu’nda

Gümülcine’de (Komotini) geçtiğimiz günlerde kurulan ‘Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği’, Yunan Meclisi’nde tartışma konusu oldu.

Yunan Çözümü (EL) Milletvekili Konstantinos Hitas, 22 Kasım Salı günü manevi hakların ve akrabalık haklarının korunmasına ilişkin yasa tasarısının tartışıldığı Genel Kurul’da, Kültür Bakanı Lina Mendoni’yi Fenerbahçeliler Derneği konusunu ‘hassas’ konu olarak görmeye davet etti.

‘Sayın Mendoni, Batı Trakya Fenerbahçelier Derneği’nin kurulmasını kim onayladı?’ diye soran milletvekili, ‘İzin aldılar ve isimlerinde Batı Trakya mı deniyor? Batı Trakya var da biz mi bilmiyoruz? Gümülcine Asliye Mahkemesi, söz konusu birliğin kabul ve tasvip edilmesi için öngörülen prosedürleri nasıl yürütmüştür? Bu şok edici’ diye ekledi.

Hitas, ‘Yunan Trakyasına sadece Türkiye tarafından Batı Trakya denir. Yunanistan’da da onlara bu ismi verdiğimiz bir birliğimiz var. Sayın Mendoni, şu konuya bakın. Biz orada kan kaybederken bu tür meseleleri aşmak mümkün değil ve konunun ne kadar hassas olduğunu biliyorsunuz’ dedi.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Medresesi eski Müdürü Hafız Hasan Bağdatlı vefat etti

Batı Trakya’nın önde gelen ilahiyatçı ve hocalarından Gümülcine Medrese-i Hayriye’nin eski Müdürü Hafız Hasan Bağdatlı hoca, 5 Aralık Salı günü hakkın rahmetine kavuştu. 
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçeli öğrencilerden, polisin kafasından vurduğu 16 yaşındaki genç için protesto eylemi

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) şehrinde lise öğrencileri, 16 yaşındaki gencin polisin kafasından vurduğu 16 yaşındaki genç için okul işgal eylemine gittiler.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da sınır muhafızları yunus kurtardı

Batı Trakya’nın Evros (Meriç) ilinde sınır muhafızları, bir yunusun hayatını kurtardı.
Devamını oku...