Yunanistan’da enflasyon yüzde 9,8 olarak hesaplandı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da enflasyon yüzde 9,8 olarak hesaplandı

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik servisi Eurostat tarafından 21 Kasım Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, Yunanistan’da Evro Bölgesi ayarlı enflasyon Ekim ayında geriledi.

Yıllık bazda, tüketici fiyat endeksi Eylül’deki yüzde 12,1’den yüzde 9,8’e düştü.

Aylık bazda, enflasyon da yüzde -1’lik negatif bir orana gerilerken (aylık bazda, sadece diğer iki ülkede, Estonya yüze -1.6 ve Malta yüzde -0.6’da gerileme kaydedildi). Aynı zamanda Evro Bölgesi’nde, ilk kez yüzde 10’u (yüzde 10,7) aşan yeni bir tarihi rekor kırıldı, ki tahminler yüzde 10,2 civarındaydı.

Evro Bölgesi’nde enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, enerjinin Ekim ayında en yüksek yıllık orana sahip olması (Eylül’deki yüzde 40,7’ye kıyasla yüzde 41,9), ardından gıda, alkol ve tûtûnün geldiği görülüyot. 

Evro Bölgesi’nde en yüksek enflasyon Ekim ayında Estonya (yüzde 22,4), Litvanya (yüzde 22) ve Letonya’da (yüzde 21,8) kaydedildi.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET dondurulmuş tavuk rulosunu geri toplatıyor

Yunanistan Birleşik Gıda Denetleme Kurumu (EFET) salmonella tespit edilen beykon ve peynirle doldurulmuş dondurulmuş tavuk rulolarının toplatılması kararı verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...