Yunanistan’da Ekim enflasyonu yüzde 9,5 çıktı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Ekim enflasyonu yüzde 9,5 çıktı

Avrupa İstatistik Kurumu’nun (Eurostat) verilerine göre 2022 yılının Ekim ayında Yunanistan’da enflasyon yüzde 9,5 olarak hesaplandı.

Öte yandan Evro Bölgesi’nde ise yüzde 10,6 ile yeni bir rekor kırıldı.

Ekim ayında, Evro Bölgesi’nin yıllık enflasyon oranına en büyük katkı enerjiden (+4,44 puan) gelirken, onu gıda, alkol ve tûtûn (+2,74), hizmetler (+1,82) ve enerji dışı sanayi malları (+1,62) izledi.

Yunanistan’daki enflasyonla ilgili olarak, Uluslararası Para Fonu (IMF), Eurostat tarafından kullanılan uyumlaştırılmış tüketici fiyat endeksine dayanarak, bu yıl ortalama yüzde 9,2 seviyelerinde şekilleneceğini ve 2023’te yüzde 3,2’ye ve daha sonra da 2027’de yüzde 1,9’a doğru gerileyeceğini tahmin ediyor.

21 Kasım’da masaya yatırılacak olan Bütçenin nihai taslağının hem enerji hem de gıda fiyatlarındaki sıçrama nedeniyle tahminlerdeki değişiklikleri içereceğini belirtmekte fayda var. Bu yılki enflasyon tahmininin, 2022 için ilk tahmin olan yüzde 9,1’in aksine yüzde 10’a ve 2023 için de yüzde 5’e yaklaşacağı bildiriliyor.

Avrupa Komisyonu da kış tahminlerine göre, 2022’de Yunanistan için enflasyonda yüzde 10’a bir sıçrama öngörürken, 2023 için ise yüzde 6 gibi yüksek bir seviyede kalacağını tahmin ediyor ki bu da endişe kaynağı.

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET dondurulmuş tavuk rulosunu geri toplatıyor

Yunanistan Birleşik Gıda Denetleme Kurumu (EFET) salmonella tespit edilen beykon ve peynirle doldurulmuş dondurulmuş tavuk rulolarının toplatılması kararı verdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Grigoropulos'un ölüm yıldönümünde polis yine saldırdı

Yunanistan’da 16 yaşındaki Aleksandros Gripgoropulos’un polis kurşunuyla öldürülmesinin üzerinden 14 yıl geçmiş olsa da eylemlerle anılmaya devam ediyor. Atina ve Selanik’te gerçekleştirilen polis şiddetine karşı protesto eylemlerde polis yine sert müdahale etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız.” ifadelerini kullandı.
Devamını oku...