Yunanistan’da Ekim enflasyonu yüzde 9,5 çıktı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Ekim enflasyonu yüzde 9,5 çıktı

Avrupa İstatistik Kurumu’nun (Eurostat) verilerine göre 2022 yılının Ekim ayında Yunanistan’da enflasyon yüzde 9,5 olarak hesaplandı.

Öte yandan Evro Bölgesi’nde ise yüzde 10,6 ile yeni bir rekor kırıldı.

Ekim ayında, Evro Bölgesi’nin yıllık enflasyon oranına en büyük katkı enerjiden (+4,44 puan) gelirken, onu gıda, alkol ve tûtûn (+2,74), hizmetler (+1,82) ve enerji dışı sanayi malları (+1,62) izledi.

Yunanistan’daki enflasyonla ilgili olarak, Uluslararası Para Fonu (IMF), Eurostat tarafından kullanılan uyumlaştırılmış tüketici fiyat endeksine dayanarak, bu yıl ortalama yüzde 9,2 seviyelerinde şekilleneceğini ve 2023’te yüzde 3,2’ye ve daha sonra da 2027’de yüzde 1,9’a doğru gerileyeceğini tahmin ediyor.

21 Kasım’da masaya yatırılacak olan Bütçenin nihai taslağının hem enerji hem de gıda fiyatlarındaki sıçrama nedeniyle tahminlerdeki değişiklikleri içereceğini belirtmekte fayda var. Bu yılki enflasyon tahmininin, 2022 için ilk tahmin olan yüzde 9,1’in aksine yüzde 10’a ve 2023 için de yüzde 5’e yaklaşacağı bildiriliyor.

Avrupa Komisyonu da kış tahminlerine göre, 2022’de Yunanistan için enflasyonda yüzde 10’a bir sıçrama öngörürken, 2023 için ise yüzde 6 gibi yüksek bir seviyede kalacağını tahmin ediyor ki bu da endişe kaynağı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Halk En Çok Hangi Hastalıktan Ölüyor?

Yunanistan’da vatandaşların en çok hangi hastalıklardan dolayı öldükleri belli oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Grev Ulaşımı Felç Edecek

ADEDY’nin çağrısıyla başlayan ve Yunanistan Toplu Taşıma Federasyonu tarafından desteklenen 24 saatlik grev, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle başlıyor. İşçi sendikalarının grev ilan etmesi, toplu taşıma hizmetlerinde önemli aksamalara yol açacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...