Avrupa’da en çok genç işsiz bulunan 3 bölgeden biri Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Avrupa’da en çok genç işsiz bulunan 3 bölgeden biri Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti

Eurostat tarafından Avrupa genelinde gençler arası işsizliğe ilişkin yayınlanan rakamlar şok etti.

Verilerde, Yunanistan, Avrupa düzeyinde şaşırtıcı yüzdelerle ilk altıda yer alan, ulusal olarak en hassas iki bölgeye sahip görünüyor.

Eurostat verileri, güney Avrupa’nın en yüksek gençler arası işsizlik oranlarına sahip olduğunu göstermekte.

23 bölgede 15-29 yaş arası işgücünün işsiz oranı 2021’de yüzde 30’a ulaştı veya bu oranı aştı. Altı bölgede gençler arası işsizlik oranı yüzde 40’ı aştı.

İspanya’da Ceuta (yüzde 56) ve Melilla (yüzde 41,9), Yunanistan’da Doğu Makedonya – Trakya (yüzde 45,1) ve Batı Makedonya (yüzde 42,3), Fransa’da Mayotte (yüzde 43) ve İtalya’da Sicilya (yüzde 40,1) ile gençler arası işssizliğin en yoğun olduğu 6 bölge.

Ceuta ve Melilla’nın kuzey Afrika kıyısında, Fas ile çevrili İspanya’nın iki yerleşim bölgesi olduğunu ve Mayotte’nin, Hint Okyanusu’nda (Madagaskar ve Mozambik arasında) Fransa’nın denizaşırı bir toprağu olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu nedenle, Avrupa coğrafi bölgesindeki üç bölgeden gençşler arası işsizlik oranlarının en yüksek olduğu bölgelerden ikisi Yunanistan’da ve üçüncüsü İtalya’nın güneyinde.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

ultrAslan Yunanistan grubundan Çalabı köyü camisine ezanmatik

Batı Trakya’da Galatasaray taraftarlarının kurduğu ultrAslan Yunanistan grubu üyeleri Kozlukebir Belediyesi’nde bulunan ve müezzin veya imamı bulunmayan Çalabı köyüne ezanmatik monte etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dinleme ve takip skandalına yeni isimler eklendi

Yunanistan’da Predator adlı casus program üzerinden telefonları dinlenen isimlerin yer aldığı ve kamuoyuna sızan listeye yeni isimler eklendi. Documento gazetesi yeni isimleri yazdı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da bebeğinin doğumundan 2,5 ay sonra ölen eşi için kocasından hukuk mücadelesi

Batı Trakya’da doğum yaptıktan sadece iki buçuk ay sonra sepsisten ölen Dedeağaçlı bir anne Elpida’nın hikayesi kamuoyunu şok etti.
Devamını oku...