Her 8 kişiden birinde görülüyor: Long-Kovid nedir, görüldüğünde ne yapmalı? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Her 8 kişiden birinde görülüyor: Long-Kovid nedir, görüldüğünde ne yapmalı?

Long-Kovid terimi, enfeksiyondan 3 ay sonra ortaya çıkan, semptomları en az iki ay devam eden ve başka bir alternatif tanının olmadığı sağlık sorunu.

Atina EKPA Üniversitesi profesörlerinden İç Hastalıkları Uzmanı Theodora Psaltopulu, ‘Aşılama ve etkili ilaçların geliştirilmesi nedeniyle koronavirüsten ölümlerin kademeli olarak azalması, koronavirüs varyantlarının daha fazla bulaşabilirliği ile birleştiğinde, milyonlarca insanın ‘Long-Kovid’ veya ‘Post-Kovid’ hastalığına yakalanmasına neden oldu’ dedi.

Psaltopulu, söz konusu hastalıkların daha çok tedavi görmüş veya entübe edilmiş insanlarda görüldüğünü belirtirken, orta veya hiç semptom göstermeden koronavirüs atlatmış insanlarda da görülebileceğini kaydetti.

Özellikle aşısız olup da koronavirüs geçirmiş olanların, aşılı olup da koronavirüs geçirmiş olanlara kıyasla daha büyük risk altında olduğu ekleniyor.

Long-Kovid, yetişkinlerde her 8 kişinden 1’inde görülmekte.

Long-Kovid’de kaydedilen en sık semptomlar arasında şunlar yer alıyor: göğüs ağrısı, nefes alırken göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, kas ağrıları, koku ve/veya tat kaybı ve genel yorgunluk ve halsizlik.

Semptomların görülmesi durumunda vatandaşların acilen özel doktorlarına veya en yakın hastanedeki doktorlara başvurmaları tavsiye ediliyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Pfizer’in CEO’su Albert Burla ikinci defa koronaya yakalandı

Pfizer’in CEO’su Albert Burla yaptırdığı koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Burla iki ay içerisinde iki defa koronaya yakalanmış durumda.
Devamını oku...
Yaşam

Günde 7 bin adımla kalp vakaları riskini yüzde 70 azaltın

Düzenli egzersiz, sağlığımızı iyileştiren veya koruyan, kardiyovasküler hastalıkları, diyabeti ve çeşitli kanserleri önleyen ve aynı zamanda yaşam kalitesini iyileştiren en önemli alışkanlıklardan biridir.
Devamını oku...
Yaşam

Bir avuç ceviz yemek organizmamıza neler sağlıyor?

Ceviz yiyenlerin, onlara sağlıkları üzerinde başka olumlu etkiler sunan benzersiz bir fenotipi vardır.
Devamını oku...