Gazlı içeceklerin karaciğer kanseri ile ilişkisini araştırdılar - Azınlıkça
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

Gazlı içeceklerin karaciğer kanseri ile ilişkisini araştırdılar

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bir araştırma, gazlı içeceklerin karaciğer kanserine neden olabileceğini ortaya koydu.

Sevilen şekerli ve gazlı içeceklerin insan sağlığı için tehlikeleri, Amerikalı bilim adamları tarafından yürütülen ve Amerikan Gıda Derneği’nin yıllık konferansında sunulan yeni ve geniş bir çalışma ile günyüzüne çıktı.

Araştırmada, günlük bazda şekerli tek bir meşrubat tüketiminin bile karaciğer kanseri riskini önemli ölçüde artırdığı görülüyor.

Sonuçlara varmak için Harvard ve Columbia gibi üniversitelerden bilim adamları, 19 yıl boyunca takip ettikleri 50 ila 79 yaşları arasındaki 90.504 kadının verilerini analiz ettiler.

Amaçları, alkolsüz gazlı içecekler, meyve suları ve yüksek şeker içeriğine sahip diğer likörlerin tüketimi ile karaciğer kanseri oluşumu arasında bir bağlantı olup olmadığını bulmaktı.

Verileri analiz ederek, günde en az bir şekerli meşrubat veya meyve suyu içen kadınların, her ay üç veya daha az içecek içenlere göre karaciğer kanserine yakalanma olasılığının yüzde 73 daha fazla olduğunu fark ettiler.

Günde daha fazla gazlı-şekerli içecek tüketenler için ise risk yüzde 78 olarak görülüyor.

Kanser riskini yükselten başlıca etkenin ise içeceklerdeki şeker olduğunun altı çiziliyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bu besinler çocuklarınız için büyük tehdit: Kalbe zarar veriyor, gelişimi engelliyor

Yeni bir araştırma, çok-işlenmiş gıdaları yiyen 3-5 yaşındaki çocukların, bu gıdalardan daha az yiyen çocuklara göre daha zayıf hareket becerilerine sahip olduğunu ortaya koydu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan halkı faturalarını ödemek için yemek ve ilaçtan kesiyor

Yunanistan’da Nikos Pulancas Enstitüsü’nün yaptığı araştırma, Yunanistan’da mevcut enflasyon ve enerji krizi sonrasında ailelerin çok zor durumda olduğunu gösterdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

10 saniyelik test: Bunu yapamıyorsanız ölüm riskiniz yüksek

Büyük Britanya’nın British Journal of Sports Medicine adlı dergisinde yayınlanan makaleye göre, 10 saniye boyunca tek ayak üzerinde duramayan orta yaşlıların ölüm riski yüksek.
Devamını oku...