Azınlık okullarındaki cuma sorunu ve okulların kapatılması konusunda açıklama - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Azınlık okullarındaki cuma sorunu ve okulların kapatılması konusunda açıklama

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, 11 Mayıs Çarşamba günü Doğu Makedonya Trakya Bölgesi Eğitim Müdürü Konstandinos Bandikos ve azınlık eğitimi sorumlusu Vasilis Simeonidis ile görüştüklerini açıkladı..

Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nden yapılan açıklamada, Eğitim Müdürü Konstandinos Bandikos ile gerçekleştirdikleri toplantıda, Batı Trakya’da öğrenci azlığı gerekçe gösterilerek azınlık okullarının kapatılması uygulaması, azınlık okullarında haftalık ders programında Cuma namazı nedeniyle öğrenci ve öğretmenlerin namaza gitmesi konusunda yaşanan sorun ve fahiş zamlar gören elektrik fiyatlarının okullara olumsuz etkisi konuları görüşüldü.

Azınlık okullarının haftalık ders programının, cuma günleri İslam dinini öngördüğü cuma namazı için izin verilmesi konusunda, önümüzdeki eğitim yılı için velilerden bir kereye mahsus beyanname talep edileceğini ve bu beyannameye istinaden öğrencilerin cuma günleri cuma namazı saatinden önce okuldan ayrılabileceklerini kararı değerlendirildi. Encümen Birliği, azınlık öğrenci velilerinin vermiş oldukları mücadele sayesinde, bu sorunda büyük oranda netice alınmasının kendilerini memnun ettiği ifade etti.

Yapılan açıklamanın devamı şöyle:

“Diğer bir önemli konu olan ve büyük bir hassasiyetle üzerinde durduğumuz okul kapatma konusunda, sayın Bandikos, önümüzdeki eğitim yılı için şu an alınmış bir karar bulunmadığını ve herhangi bir okul kapatma kararı almamak için şartları sonuna kadar zorlayacaklarını net bir dille ifade etmiştir. Son olarak, özellikle enerji sektöründeki fiyat artışlarının okullarımızdaki faturalara yansımalarının da çok olumsuz olduğu konusu bir kez daha sayın Bandikosa iletilmiştir. Kendileri, bu konuda da bizimle aynı fikirde olduğunu ve bu sebeple okullara ayrılan ödeneklerin önümüzdeki eğitim yılı için ciddi anlamda arttırılması ve bu eğitim yılı için de, ek ödenek çıkartılması konusunda bakanlığa görüş belirteceklerini ifade etmiştir. Olumlu bir havada geçen ve diyaloğun önemine dikkat çekilen toplantının sonunda, her iki yetkili, azınlık eğitiminin iyileştirilmesi için önerilerimize açık olduklarını beyan etmişlerdir. Azınlık Okulları Encümenler Birliği olarak, sayın Bandikos ve sayın Simeonidis’e vakit ayırıp taleplerimizi ve fikirlerimizi dinleyip değerlendirdikleri için teşekkür ederken, karşılıklı anlayış ve diyalog içerisinde atılacak adımlarla, azınlık eğitiminin hak ettiği seviyeye geleceğine olan inancımızı kamuoyuna bir kez daha saygılarımızla bildiririz.”

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği yeni eylemlere hazırlanıyor

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği yaptığı son açıklamayla “Yunan devletinin uzlaşmaz tavrını devam ettirmesi durumunda, daha önce kararlaştırdıkları protesto eylemlerini uygulamaya sokacaklarını” duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Boykot: Batı Trakya'da veliler çocuklarını azınlık okullarına göndermedi

Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin çağrısı kapsamında Batı Trakya genelindeki azınlık okullarında 17 Aralık Cuma günü boykot gerçekleştirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Azınlık Okulları Encümenler Birliği eylem kararı aldı

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği hükümetin azınlık okullarındaki cuma programının değiştirilmesi karar karşısında protesto eylemi düzenleme kararı aldı.
Devamını oku...