Suudi Arabistan'ın Saudi Aramco'su dünyanın en değerli şirketi oldu - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Suudi Arabistan’ın Saudi Aramco’su dünyanın en değerli şirketi oldu

Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco’nun yılın ilk çeyreğinde net karı, yüksek petrol fiyatlarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 82 arttı. Değeri 2,42 trilyon dolara yükselen Saudi Aramco, toplam değeri 2.37 trilyon olan Apple’ı ilk kez geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu.

Saudi Aramco tarafından açıklanan finansal bilançoya göre, ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi olan Aramco’nun ocak-mart döneminde net karı 39,5 milyar dolara yükseldi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 21,7 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Aralık 2019’da ilk kez halka arz edildiği dönemden sonraki en yüksek geliri kaydeden şirket, bilançosundaki pozitif sonuçları artan petrol fiyatlarına dayandırdı.

Dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatı Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yol açtığı arz endişeleriyle 7 Mart’ta 139,13 dolara kadar yükselerek son 14 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Saudi Aramco Üst Yöneticisi (CEO) Amin Nasser, “Küresel piyasalarda süregelen aşırı dalgalanmalara rağmen, enerji talebinin daha güvenilir, uygun fiyatlı ve sürdürülebilir bir şekilde karşılanması için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Piyasa değeri çarşamba günü itibarıyla 2,42 trilyon dolara yükselen Saudi Aramco, 2020’den beri Apple’ı ilk kez geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan ANT1 TV’ye 225 milyon evro yatırım yapan Arap kim?

Suudi işadamı Waleed bin Ibrahim Al Ibrahim, 225 milyon evro ödeyerek, Yunan ANTENNA Medya Grubu’nun hisselerinin yüzde 30’unu satın aldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Vakıflar İdaresi'ne Suudi Büyükelçiden ziyaret

Gümülcine Vakıflar İdaresi yazıhanesine 3 Mart 2022 Perşembe günü Atina Suudi Arabistan Büyükelçisi sayın Saad Alammar, Doğu Makedonya Trakya Eyaleti ziyareti çerçevesinde nezaket ziyaretinde bulunmuştur.
Devamını oku...
Yaşam

Develer için 5 yıldızlı otel açtılar

Suudi Arabistan için milli hayan olan ve çok sevilen develer için, ülkede ilk defa 5 yıldızlı otel açıldı. Söz konusu 5 yıldızlı deve oteli dünyada da bir ilk oluyor.
Devamını oku...