Yunanistan’da 4 kişi Candida Auris nedeniyle can verdi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 4 kişi Candida Auris nedeniyle can verdi

Yunanistan’ın Patra şehrinde, ölümcül mantar Candida Auris nedeniyle üç ila dört ölüm kaydedildiği bildirildi.

Patra Tıp Derneği Başkanı Anna Mastoraku’nun belirttiğine göre, bu mantar ağırlıklı olarak yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor ve bağışıklığı baskılanmış biri veya ciddi sağlık sorunları olan birine bulaşırsa, tedavilere karşı çok dirençli olduğu için ölümcül olabiliyor.

Mastorako, ‘Yayılımını önlemenin tek yolu, tüm hijyen önlemlerine uymak, hastanelerde ise sık sık dezenfeksiyon yapılmalıdır’ dedi.

Bununla birlikte, vatandaşlara sakin olmaları tavsiye ediliyor.

Candida auris nedir?

Candida auris, kan dolaşımına girdiği zaman hayati tehlike yaratabilecek enfeksiyonlara neden olabilen bir mantardır. İlk olarak 2009 yılında Japonya’daki bir hastada tanımlandı. Son yıllarda, büyük ölçüde hastanelerde ve bakım evlerinde ortaya çıkmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, çoğu New York, New Jersey ve Illinois’de bulunan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde 587 Candida auris vakası bildirildi.

Candida auris genellikle bu tür enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan belli başlı antifungal ilaçlara direnç gösteriyor. ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden yapılan açıklamalara göre Candida auris enfeksiyonlarının yüzde 90’ından fazlası antifungal bir ilaca karşı dirençliyken, yüzde 30’u iki veya daha fazla ilaca karşı direnç gösteriyor. Mikrop bir mekana yerleştikten sonra oradan tamamen yok edilmesi oldukça zor. Bazı hastaneler bu işlem için özel temizlik ekipmanları temin etmek ve hatta bazı durumlarda yer ve tavan döşemelerini sökmek zorunda kalıyor.

Zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler, yaşlılar, hastalar ve yenidoğanlar en yüksek risk altında. Candida auris vakalarının artışı kısmen yeni olduğu için basında henüz fazla yer bulamasa da, ölüm riski yüzünden üzerine eğilinmesi gereken bir konu. Candida auris’in semptomları -ateş, adele ağrısı, halsizlik- başka hastalıkların semptomlarıyla karıştırılabildiği için, enfeksiyon varlığını test etmeden tespit etmek zordur. Ancak iyi haber şu ki, Candida auris’in sağlıklı ve bağışıklığı kuvvetli kişileri hasta etme ihtimali oldukça düşük. Önlem almak adına, hastane veya bakım evinde kalan kişilerin veya bu gibi yerlerde bir yakını kalan kişilerin kurumlarından bu konuda bilgi almaları büyük önem arz ediyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Plastik bardak ve poşetlere 1 Haziran sürprizi

Yunanistan’da plastik poşet ve baraklara ‘çevre zammı’ uygulaması 1 Haziran Çarşamba günü itibariyle yürürlüğe giriyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ne olacak bu işin sonu? Benzin fiyatları ‘uçtu’, vatandaş zor durumda

Yunanistan’da benzin fiyatları her geçen gün daha da artarken, hükümetin verdiği akaryakıt yardımı hiçbir işe yaramıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da ilk Maymun Çiçeği Virüsü şüphesi

Yunanistan’da Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu (EODY), bir kişinin Maymun Çiçeği Virüsü şüphesi ile kontrol altına alındığını duyurdu.
Devamını oku...