Yunanistan, ABD askerini Batı Trakya’da istiyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan, ABD askerini Batı Trakya’da istiyor

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ABD ile imzalanan savunma anlaşmasının yeni içeriğini, ilgili metnin Parlamento’nun yetkili komisyonunda görüşülmesi sırasında savundu.

Yunanistan’ın, anlaşmanın yıllık değil 5 yıllık olmasından yana olduğunu belirten Dışişleri Bakanı, ‘Bu ulusal çıkarlarımız lehine’ dedi.

‘Bunun ulusal çıkarlara uygun olduğuna inanıyoruz. ABD’ye iyilik yapmadık. Biz vatanın çıkarlarına karşı cömertiz. 5 yıllık istedik. Hükümette 10 yılı da düşündüğümüzü sizden saklamıyorum. Askeri bir varlık istiyoruz. Üsleri kovanlar gibi davranmadık’ diyen Dendias, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Ulusal çıkarlar konusunda net bir duruşumuz var. Trakya’da ABD varlığını istedik ve istiyoruz. Anlaşmanın önemli unsurlarından biri Dedeağaç’la (Alexandroupoli) ilgili. ABD askeri varlığını Dedeağaç’ta istiyoruz. Yunan toplumunda vatanseverlik hakkında partiler ve gruplar arasında dolaşan bir tartışma var. Kimse kimsenin vatanseverliğini inkar etmez. Ama vatanseverlik nasıl kazanılır?’

Bakan, devamında ‘Vatanseverlik tarihimizde birçok kez bencil kişisel gündemleri kapsadı. Bakalım herkes vatanseverliği nasıl anlıyor? Eylemsizlik vatanseverlik oluşturmaz. Devekuşu gibi kafayı toprağa gömmek vatanseverlik değildir. Kendimize olan güvenimizden, kimliğimizin bilgisinden gelen vatanseverliğe inanıyoruz. Açık bir vatanseverlik bu. Yunanistan’ın Balkanlar’da açık olması ve Yunan-Türk ihtilaflarının tutsağı olmaması gerektiğine inanıyoruz’ ifadelerini kullandı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Plastik bardak ve poşetlere 1 Haziran sürprizi

Yunanistan’da plastik poşet ve baraklara ‘çevre zammı’ uygulaması 1 Haziran Çarşamba günü itibariyle yürürlüğe giriyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ne olacak bu işin sonu? Benzin fiyatları ‘uçtu’, vatandaş zor durumda

Yunanistan’da benzin fiyatları her geçen gün daha da artarken, hükümetin verdiği akaryakıt yardımı hiçbir işe yaramıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Narlıköy köprüsünü bile 5 yıldır yapamayan siyasetçiler: ‘Utanmıyor’

Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti’nde anamuhalefet listesi ‘Bölgesel Sentez’ (Periferiaki Sinthesi) yayınladığı açıklamayla Eyalet yönetimini eleştirdi.
Devamını oku...