Gümülcine Belediyesi’ne çağrı: ‘İbram Onsunoğlu’nun adı o sokağa verilsin!’ - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine Belediyesi’ne çağrı: ‘İbram Onsunoğlu’nun adı o sokağa verilsin!’

Psikiyatrist Doktor İbram Onsunoğlu

4 Mayıs Çarşamba günü Mastanlı Mezarlığı’nda, Batı Trakyalı gazeteci, şair, yazar, insan ve azınlık hakları aktivisti Dr. İbram Onsunoğlu, ölümünün 1. yılında mezarı başında anıldı.

Törende, ‘İbram Onsunoğlu’nun Dostları Platformu’ adına bir konuşma yapan gazeteci Mustafa Çolakali, Gümülcine (Komotini) Belediye Başkanı Yannis Garanis ve Belediye Meclisi’ne bir çağrıda bulundu.

Çolakali, “Son 50 yılda, özellikle Azınlık tarihine bu denli damga vurmuş, Batı Trakya’nın en önemli insan hakları aktivistlerinden biri, çokkültürlülüğün ve çoksesliliğin en önemli sembollerinden biri olmuş olan Agamızı onore etmek adına, ömrünün son ânına kadar yaşadığı evininin bulunduğu ‘Mersinis Sokağı’nın ismi ‘İbram Onsunoğlu Sokağı’ olarak değiştirilsin” teklifinde bulundu.

“Bu şekilde hem bu toprakların en önemli aydınlarından biri onore edilmiş olacak” diyen Çolakali, “hem de Gümülcine sokaklarına artık Azınlık mensuplarının da isimleri verilerek memlekette Azınlığın da eşit muamele gördüğüne dair bir örnek teşkil edecektir” diye ekledi.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da bebeğinin doğumundan 2,5 ay sonra ölen eşi için kocasından hukuk mücadelesi

Batı Trakya’da doğum yaptıktan sadece iki buçuk ay sonra sepsisten ölen Dedeağaçlı bir anne Elpida’nın hikayesi kamuoyunu şok etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Eşi tarafından öldürülen Batı Trakyalı Cevriye için şarkı yazıldı

Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) şehrinde eşi tarafından dövülerek öldürülen Cevriye için şarkı yazıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de yaban mantarı toplama kampanyası

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ilinde Doğu Makedonya-Trakya Mantar Dostları, yaban mantarı toplama kampanyası başlatıyorlar.
Devamını oku...