Alman basını: Dedeağaç Limanı Rus oligarkın eline geçebilir - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Alman basını: Dedeağaç Limanı Rus oligarkın eline geçebilir

Alman Handelsblatt gazetesi, ABD’lilerin, Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) Limanı’nın Yunan asıllı Rus işadamı İvan Savvidis’in eline geçeceğinden korktuğunu yazdı.

Makalede, Dedeağaç Limanı’nın yüzde 67’lik hissesinin elden çıkarılmasına karar verldiği ve alıcı adayları arasında Selanik Limanı Şirketi’nin de bulunduğuna atıfta bulunuyor.

Selanik Limanı Şirketi’nin ise yaklaşık yüzde 72’si, Alman gazetesinin ‘Putin’e yakın bir Rus oligark’ olarak tanımladığı İvan Savvidis’in sahibi olduğu Belterra Investments’e ait.

ABD için Dedeağaç Limanı’nın, stratejik öneme sahip olduğunu kaydeden Handelsblatt, ‘ABD’nin liman için hâlâ büyük planları var. ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Goeffrey Pyatt, son yıllarda hiçbir taşra şehrini Dedeağaç kadar sık ziyaret etmedi’ ifadelerini kullanıyor.

Gazete, bu sebeple ABD’lilerin Liman hisselerini İvan Savvidis’in şirketinin satın almasına iyi gözle bakmadıklarını ekliyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Prof Görür'ün İstanbul İçin Olası Deprem Uyarısı Batı Trakya'yı Etkiliyor Mu?

Profesör Dr. Naci Görür’ün İstanbul’da beklenen büyük depremle ilgili uyarıları sonrası akıllara Batı Trakya’da durum ne olur sorusunu getirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Evros'taki Yunan Radyo İstasyonu Sahipleri Yunan-Türk Frekansları Arasındaki Karışıklığa Çözüm İstedi

Batı Trakya’nın Evros ilinde, Yunan ve Türk radyo frekanslarının karışması nedeniyle Yunan yerel radyo istasyonu sahipleri, Yunanistan Dijital Reform Bakanı Dimitris Papastergiu’ya başvurdu.
Devamını oku...