Borç raporu: Birçok yoksul ülke ekonomik çöküşle karşı karşıya - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Borç raporu: Birçok yoksul ülke ekonomik çöküşle karşı karşıya

Ekonomik krizler en fazla yoksul ülkeleri etkiliyor. Uzmanların hazırladığı raporlara göre borç indirimi yapılmazsa birçok ülke ekonomik çöküşün eşiğine gelecek.

Almanya’da yoksul ülkelerin dış borçlarının azaltılması için çalışmalar yapan iki kuruluş, 2022 Borç Raporu’nu yayınladı. Rapora göre borç indirimi yapılmazsa birçok yoksul ülke ekonomik çöküşle karşı karşıya kalacak.

Almanya’da yoksul ülkelerin dış borçlarının azaltılması için çalışmalar yapan iki kuruluş, 2022 Borç Raporu’nu yayınladı. Erlassjahr.de ile Misereor tarafından hazırlanan ve yoksul ülkelerin durumunu inceleyen rapora göre borç indirimi yapılmazsa birçok ülke ekonomik çöküşün eşiğine gelecek.

Raporda 2021 yılında genel olarak borç ödemelerinin ertelendiği ancak birçok durumda tasarruf tedbirleri alındığı ve yeni borçlanmaların yaşandığına dikkat çekildi.

İki kuruluşun hazırladığı yıllık rapor düşük ve orta gelirli 148 ülkeyi incelemeye alıyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) ve Avrupa Birliği ülkelerinin kamu borçları ise araştırmaya dahil edilmiyor.

Raporda incelenen 148 ülkeden 135’i kritik bir biçimde borçlanmış durumda. Bu gruba dahil olan ülkelerin sayısının bir önceki yıla göre 3 kat arttığı kaydediliyor. Dünya genelinde ise özellikle kritik borçlanmış olan ülke sayısı 39. Erlassjahr.de Politik Koordinatörü Kristina Rehbein “Bu ülkeler arasında Dominika gibi yüksek gelirli küçük ada ülkelerinin yanı sıra kırılgan kalkınma ekonomilerine sahip Sri Lanka ve Tunus da bulunuyor” dedi.

Misereor ve Erlassjahr.de raporda uluslararası toplumun yoksul ülkelerin borç yükünü azaltmak için yaptığı girişimlerin yeterli olmadığını savundu. Özellikle kritik borçlanmış olan ülkelerin yarısından fazlasının G20 ülkelerinin borç yükünün azaltılması için aldığı tedbirlerden muaf tutulduğu belirtildi.

Birçok ülkede kamu borçları kamu hizmetlerinin kısıtlanması yoluyla ödenebiliyor. Rapora göre 2021 yılında 83 düşük ve orta gelirli ülke kamu harcamalarını azalttı. Misereor Kalkınma Finansmanı Uzmanı Klaus Schilder “Ülkeler, nüfuslarının hayatta kalması ile alacaklıların borçların geri ödenmesi isteği arasında imkânsız bir tercihle karşı karşıya bırakıldı” dedi.

Erlassjahr.de Politik Koordinatörü Rehbein da “Hızlı borç indirimleri ve özel alacaklılarının kararlı bir biçimde dahil edilmesi sağlanmazsa düşük ve orta gelirli ülkelerin ekonomik çöküş tehlikesi ortaya çıkacak” ifadelerine yer veriliyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bild: Yunan halkı Almanların parasıyla beyaz eşyalarını yeniliyor

Almanya’nın ünlü Bild gazetesi, yayınladığı makale ile Yunanistan’da yüzde 50’ye varan destekle beyaz eşya yenileme programını hedef aldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanlar Yunanistan’dan ev alımında birinci

Yunanistan’da yatırım yaparak ev satın alan yabancı uyruklular arasında Alman vatandaşları zirveye oturmuş durumda.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

39 yaşındaki İskeçeli soydaşımız Almanya’da can verdi

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ilinden Almanya’nın Kiel şehrinde tersanelere geçici olarak çalışmaya giden bir soydaşımız daha yaşamını yitirdi.
Devamını oku...