İkinci asgari ücret zammı 1 ay öne çekildi: Erken seçim mi geliyor? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

İkinci asgari ücret zammı 1 ay öne çekildi: Erken seçim mi geliyor?

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 2022 yılı için planlanmış olan ikinci asgari ücret zammının 1 Haziran yerine 1 Mayıs günü itibariyle uygulanacağını duyurdu.

ANT1 kanalında gazeteci Nikos Hacinikolau’ya geniş çaplı bir röportaj veren Başbakan, vatandaşlara asgari ücret zammının 1 ay daha erken yapılacağının müjdesini verdi.

Öte yandan asgari ücret zammının Çalışma Bakanı değil de Başbakan tarafından duyurulması, kulislerde çeşitli yorumlara yol açtı.

Buna göre pahalılık ve enflasyonla boğuşan Yunanistan’da vatandaşlar, özellikle 15 Ocak itibariyle temel gıda ürünlerine yapılacak yüzde 20’ye zamlara varan zamlara tepkiliyken, Başbakan’ın bir şekilde kendilerini ‘rahatlatmaya’ çalıştığı mesajını verdiği söyleniyor.

Öte yandan uzmanların yaz aylarında pandemi vakalarının azalacağını duyurması sonrasında hükümetin bunu fırsat bilip Haziran ayında erken seçime gideceği, Mayıs ayında yapılacak asgari ücret zammını da seçim yatırımı olarak kullanacağı iddia ediliyor.

Erken seçim tartışmaları hiç olmadığı kadar hızlanmışken, tek önemli gerçek ise vatandaşları çok zor bir kış ve ilkbaharın beklediği, pandemi vakaları ve başa çıkılamaz pahalıkla vatandaşın belinin büküleceği.

Bekleyelim ve görelim.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İnternetten ayakkabı satan şirketin 500 bin evroluk vergi kaçırdığı tespit edildi

Yunanistan’da Kamu Gelirleri Bağımsız Kurumu (AADE), yaptığı denetimlerde bir internet mağazasının fatura kesmeden 2,8 milyon evroluk satış yaptığını tespit etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Asgari ücret 10 yıl sonra 751 evroya yükseliyor

Yunanistan’da enflasyonun yükselmesi ve 2023 baharında gerçekleşmesi beklenen seçimlerle birlikte asgari ücrete zam meselesi de yeniden gündeme geldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Eylül ayı emekli maaşları ne zaman ödenecek belli oldu

Yunanistan’da Eylül ayı emekli maaşları 26 Ağustos günü ödenmeye başlıyor.
Devamını oku...