İkinci asgari ücret zammı 1 ay öne çekildi: Erken seçim mi geliyor? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

İkinci asgari ücret zammı 1 ay öne çekildi: Erken seçim mi geliyor?

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 2022 yılı için planlanmış olan ikinci asgari ücret zammının 1 Haziran yerine 1 Mayıs günü itibariyle uygulanacağını duyurdu.

ANT1 kanalında gazeteci Nikos Hacinikolau’ya geniş çaplı bir röportaj veren Başbakan, vatandaşlara asgari ücret zammının 1 ay daha erken yapılacağının müjdesini verdi.

Öte yandan asgari ücret zammının Çalışma Bakanı değil de Başbakan tarafından duyurulması, kulislerde çeşitli yorumlara yol açtı.

Buna göre pahalılık ve enflasyonla boğuşan Yunanistan’da vatandaşlar, özellikle 15 Ocak itibariyle temel gıda ürünlerine yapılacak yüzde 20’ye zamlara varan zamlara tepkiliyken, Başbakan’ın bir şekilde kendilerini ‘rahatlatmaya’ çalıştığı mesajını verdiği söyleniyor.

Öte yandan uzmanların yaz aylarında pandemi vakalarının azalacağını duyurması sonrasında hükümetin bunu fırsat bilip Haziran ayında erken seçime gideceği, Mayıs ayında yapılacak asgari ücret zammını da seçim yatırımı olarak kullanacağı iddia ediliyor.

Erken seçim tartışmaları hiç olmadığı kadar hızlanmışken, tek önemli gerçek ise vatandaşları çok zor bir kış ve ilkbaharın beklediği, pandemi vakaları ve başa çıkılamaz pahalıkla vatandaşın belinin büküleceği.

Bekleyelim ve görelim.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'a girişler hakkında yeni NOTAM

Yurtdışından Yunanistan’a girişlerde uygulanan mevcut koronavirüs Kovid-19 salgını ile ilgili tedbir ve yasaklar yayınlanan yeni NOTAM ile 7 Şubat Pazartesi gününe kadar uzatıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Zorlu Yunanistan'da şarj istasyonu kurmak için şirket kurdu

Zorlu Energy Solutions (ZES), Yunanistan’da şarj istasyonu kurmak için şirket kurdu. Kurulan şirketin adı ZES Solutions I.K.E. oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 18.333 vaka 73 ölüm 668 entübe

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 22 Ocak Cumartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 18.333 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...