Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği yeni eylemlere hazırlanıyor - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği yeni eylemlere hazırlanıyor

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği yaptığı son açıklamayla “Yunan devletinin uzlaşmaz tavrını devam ettirmesi durumunda, daha önce kararlaştırdıkları protesto eylemlerini uygulamaya sokacaklarını” duyurdu.

En son 17 Aralık 2021 Cuma günü Batı Trakya çapında velilerin çocuklarını azınlık okullarına göndermeme protesto eylemiyle sesini duyuran Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği, yeni eylemlere hazırlanıyor.

Encümenler Birliği tarafından yaptığı açıklamada, 17 Aralık 2021 tarihinde yapılan ve yüzde 100’e yakın bir katılımla gerçekleşen boykot hatırlatılarak, bölge eğitim müdürlüğü ile görüşme talebinde bulunulduğu ifade edildi.

İdarenin uzlaşmaz tavrını devam ettirme niyetinde olduğunun anlaşılması halinde, daha önce kararlaştırdıkları eylemleri velilerin de katılımıyla uygulamaya sokmaya kararlı olduklarını vurgulayan Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin açıklaması şu şekilde:

“Hatırlanacağı üzere, Azınlık Okulları Encümenler Birliği olarak, İdarenin, azınlık eğitimi ile ilgili haksız uygulamalarının ortadan kaldırılması amacıyla bir dizi girişimlerimizin olacağını belirtmiş, çizdiğimiz yol haritası doğrultusunda, diğer girişimlerimizin yanında, cuma günleri çocuklarımızı okuldan erken almak suretiyle ve son olarak da, 17 Aralık 2021 Cuma günü %100’e yakın bir katılımla gerçekleşen boykotla, idarenin hukuksuz eylemleri ile ilgili hoşnutsuzluğumuzu ortaya koymuştuk.

Bu eylemin akabinde, yetkililerin araya giren tatil döneminden de faydalanarak, bu haksız uygulamaları yeniden gözden geçirerek bundan sonraki süreçte uzlaşmacı bir tavır sergileyeceklerini beklediğimizi bir kez daha beyan etmek isteriz.

Bu doğrultuda ve azınlık eğitiminin sorunlarının başlıcalarını görüşmek üzere, Bölge Eğitim Müdürüne randevu talebimizi iletmiş olduğumuzu ve bu talebimize en kısa sürede olumlu cevap verilmesini beklediğimizi, bölge eğitim müdürü ile yapılacak görüşmeye kadar çocuklarımızın haftalık ders programına uygun şekilde okulda kalacağını, İdarenin uzlaşmaz tavrını devam ettirme niyetinde olduğunun anlaşılması halinde, daha önce kararlaştırdığımız eylemleri velilerimizin de katılımıyla uygulamaya sokmaya kararlı olduğumuzu, bundan başka, 14 Ocak Cuma günü Rodop ilköğretim müdürlüğüne Rodop ilindeki azınlık okullarının temsilcileri olan encümenler tarafından imzalanmış metinleri sunacağımızı, saygılarımızla kamuoyunun bilgisine sunarız.”

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da korona önlemlerine karşı protesto gösterileri düzenlendi

Omikron varyantı ile birlikte hız kazanan küresel koronavirüs Kovid-19 salgınında başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri sıkılaştırıcı önlemleri arttırıyor. Almanya’da yasaklara karşı protesto gösterileri düzenleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Boykot: Batı Trakya'da veliler çocuklarını azınlık okullarına göndermedi

Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin çağrısı kapsamında Batı Trakya genelindeki azınlık okullarında 17 Aralık Cuma günü boykot gerçekleştirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Azınlık Okulları Encümenler Birliği eylem kararı aldı

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği hükümetin azınlık okullarındaki cuma programının değiştirilmesi karar karşısında protesto eylemi düzenleme kararı aldı.
Devamını oku...