Almanya'da Omikron'a karşı yeni yasaklar geldi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da Omikron’a karşı yeni yasaklar geldi

Almanya Omikron vakalarının artması nedeniyle bir kez daha yeni yasaklama kararlarını yürürlüğe sokuyor.

Almanya’da artan Omikron tehdine karşı yeni salgın önlemleri kararlaştırıldı. Ülkede özel buluşmalara ve kamusal alandaki temasa karşı yeni kısıtlamalar getiriliyor.

Almanya’da federal hükümet ve eyalet yönetimlerinin bugün bir araya geldiği toplantıda Omikron kaynaklı artan koronavirüs vakalarına karşı yeni önlemler alınması kararlaştırıldı.

28 Aralık’tan itibaren geçerli olacak önlemler uyarınca özel buluşmalarda en fazla aşılı ve iyileşmiş 10 kişi bir araya gelebilecek. Bu buluşmalarda 14 yaşından küçük çocuklar ise belirlenen kişi sayısından muaf tutulacak. Futbol maçları gibi büyük etkinlikler ise seyircisiz düzenlenecek, ayrıca gece kulüpleri ve diskotekler de kapılarını kapatacak. Yılbaşı kutlamalarının yapılması ve havai fişek satışları da yasaklandı.

Almanya’da aşısız olanlara zaten sert önlemler uygulanıyordu. Aşısızlar, halihazırda süpermarket ve eczane gibi zaruri ihtiyaçların karşılandığı yerler dışında kapalı mekanlara giremiyor.

Toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında önlemlerin Noel sonrası yürürlüğe gireceğine dikkat çeken Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ancak tatil döneminde herkesin sorumluluk içinde hareket etmesini istedi.

Şu anda salgının gidişatı ile ilgili olarak “garip bir ara dönem” yaşandığını ifade eden Scholz, daha önce dördüncü dalgaya karşı alınan önlemlerin yavaş yavaş etkisini gösterdiğini, ancak diğer yandan Almanya’nın şu anda Omikronlu beşinci dalga tehdidi altında olduğunu söyledi.

Aşı kampanyasının Noel tatili döneminde devam edeceğini söyleyen Scholz, hedefin bu yılın sonuna kadar 30 milyon doz hatırlatma dozuna ulaşmak olduğunu kaydetti. Scholz, Omicron kaynaklı vakalarda hızlı bir artışa karşı hazırlıklı olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Almanya’da salgın verilerini izleyen ve hükümete danışmanlık yapan Robert Koch Enstitüsü (RKI), Omikron kaynaklı vakalara karşı sert önlemler alınmasını istemişti. Öte yandan federal yönetim ve eyaletlerden daha sert önlemler alınmasını talep eden sesler de var. Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, federal hükümete aşı zorunluluğu getirmesi çağrısında bulunuyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kafe ve restoranlarda ne zaman maske takmalıyız?

Yunanistan’da 1 Mayıs itibariyle maske zorunluluğu kaldırılmış olsa da, kafe ve restoranların iç kısmında sürüyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Havaalanı ve uçaklarda maske zorunluluğu son buluyor

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ile Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) havaalanı ve uçak seferlerinde maske zorunluğunun son bulmasını önerdiler.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Uzmanlar: Eylül’de koronavirüs vakaları patlayacak

Bilim insanları, Güney Afrika’da görülen Kovid-19 vakaları sıçramasının dünya geneline de yayılacağını bildirdiler.
Devamını oku...