Almanya'da korona önlemlerine karşı protesto gösterileri düzenlendi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da korona önlemlerine karşı protesto gösterileri düzenlendi

Omikron varyantı ile birlikte hız kazanan küresel koronavirüs Kovid-19 salgınında başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri sıkılaştırıcı önlemleri arttırıyor. Almanya’da yasaklara karşı protesto gösterileri düzenleniyor.

Almanya’nın birçok kentinde dün hükümetin koronayla mücadele politikasına karşı protesto gösterileri düzenlendi. Gösterilerin en büyüğü Hamburg’da yapıldı.

Almanya’da hükümetin koronayla mücadele amacıyla aldığı tedbirlere karşı birçok kentte binlerce kişi sokaklara çıktı. Gösterilerin en büyüğü Hamburg’da düzenlendi. Polisin verdiği bilgilere göre yaklaşık 11 bin 500 kişinin katıldığı yürüyüşte göstericiler “Artık yeter – Elinizi çocuklarımızdan çekin”, “Aşı zorunluluğuna hayır” yazılı pankartlar taşıdı.

Düsseldorf’ta da polisin verdiği bilgilere göre birkaç bin kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Göstericiler “Elinizi çocuklarımızdan çekin”, “Aşı zorunluluğu mu? Teşekkürler kalsın” yazılı pankartlar taşıdı. Freiburg kent merkezinde 3 bin 500 kişinin katıldığı gösteride maske takmadıkları gerekçesiyle bazı kişiler yürüyüş kortejinden çıkartıldı.

Brandenburg eyaletinin Cottbus kentinde de polis birçok göstericinin maske takmadığı gerekçesiyle gösteriyi sona erdirdi. 3 bin kişinin katıldığı gösteride polisle göstericiler arasında tansiyon yükseldi, sözlü sataşmalar yaşandı. Polis aşırı sağcı bazı şahısları geçici olarak gözaltına aldığını açıkladı.

Schwerin’deki gösteriye yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Gösteriye birçok çocuklu ailenin de katıldığı belirtiliyor. Göstericiler Almanya’nın yeni başbakanı Olaf Scholz’a hitaben “Başbakan Scholz, biz kırmızı çizgiyiz”, “Aşı çılgınlığını durdurun” yazılı pankartlar taşındı. Başbakan Scholz bir ifadesinde pandemiyle mücadelede “kırmızı çizgilerin olmadığını” söylemişti.

Almanya’da bu haftadan itibaren 5 yaşından itibaren çocukların da aşılanmasına başlandı. Kamuoyu yoklama şirketin Civey’in Welt için yaptığı araştırmaya göre Almanya’da anne babaların sadece yüzde 44’ü çocuklarını koronaya karşı aşılatmaktan yana.

Almanya’da geçen hafta yaşlı ve engelli bakım yurtları, klinikler, muayenehaneler başta gelmek üzere hassas grupların bulunduğu alanlarda çalışanlara aşı zorunluluğu kararı alınmıştı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya her yıl 400 bin nitelikli işçi almak istiyor

Batı Trakya’daki işsizlik nedeniyle yurtdışına çalışmaya gidenlerin sayısı her geçen gün artarken Almanya her sene yurtdışından 400 bin nitelikli işçi almak istiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da korona önlemlerine karşı protestolar sürüyor

Almanya’da koronavirüs Kovid-19 salgınına karşı yürütülen mücadele kapsamında uygulamaya alınan yasak ve önlemlere karşı protesto gösterileri devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği yeni eylemlere hazırlanıyor

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği yaptığı son açıklamayla “Yunan devletinin uzlaşmaz tavrını devam ettirmesi durumunda, daha önce kararlaştırdıkları protesto eylemlerini uygulamaya sokacaklarını” duyurdu.
Devamını oku...