Köln’de cumaları hoparlörden ezan okunmasına izin çıktı: Yasak diğer vakitler sürecek - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Köln’de cumaları hoparlörden ezan okunmasına izin çıktı: Yasak diğer vakitler sürecek

Almanya’nın Köln kentinde camiler, cuma günleri hoparlörlerden ezan okuyabilecekler. Yaklaşık 1 milyon nüfuslu Köln’de çoğu Türkler tarafından kurulan 40 civarında cami ve mescit bulunuyor.

Almanya’nın Köln kentinde Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan pilot proje kapsamında 2 yıl boyunca camiler, cuma günleri öğlen ezanlarını hoparlörlerden okuyabilecek. 10 dakikayı geçmemek kaydıyla okunabilecek ezanın ses seviyesi de, caminin bulunduğu yere göre belirlenecek.

Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker yaptığı açıklamada, “Bu projeyi dinin karşılıklı kabulünün bir işareti ve anayasal olarak korunan din özgürlüğüne bağlılık olarak değerlendirmek gerekir“ dedi.

Reker, “Müslüman hemşerilerimiz Köln şehrinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bundan şüphe duyan herkes Köln’ün kimliğini ve barış içinde bir arada yaşamamızı sorguluyor. İlimizdeki kilise çanlarının yanı sıra müezzinin çağrısını duyduğumuzda, Köln’de çeşitliliğe değer verildiğini ve yaşandığını görürüz“ ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 1 milyon nüfuslu Köln’de çoğu Türkler tarafından kurulan 40 civarında cami ve mescit bulunuyor. Türklerin dışında Araplar ve Boşnaklar tarafından kurulan camiler de var. Yeni inşa edilen camilerde minarelerin bulunmasına karşın buralardan hoparlörlerle dışarıya ezan okunmasına izin verilmiyor. Ancak yerleşim yerlerinin dışında olan bazı camilerde istisna olarak dışarıya ezan okunabiliyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da SPD-Yeşiller-Hür Demokratlar koalisyon görüşmeleri start aldı

Almanya’da Şansölye Angela Merkel veda ziyaretlerini sürdürürken SPD-Yeşiller-Hür Demokratlar koalisyonu için de resmi görüşmeler başlıyor. 
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Merkel Almanya Şansölyesi olarak son kez Yunanistan’a geliyor

Angela Merkel, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in davetini kabul etti. Almanya Şansölyesi olarak Yunanistan’ı son kez ziyaret edecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hollanda’nın camileri gizlice izlediği ortaya çıktı

Avrupa genelinde camilerle ilgili son yıllarda denetimlerin arttığı biliniyor. Ancak Hollanda’da bu durumun gizlice izlemeye kadar vardığı ortaya çıktı.
Devamını oku...