Almanya’da 18 Türkiye kökenli Federal Meclis'e girdi - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da 18 Türkiye kökenli Federal Meclis’e girdi

Almanya’da yapılan seçimlerde milletvekili sayısı 735’e yükselirken 18 Türkiye kökenli aday Federal Meclis’e giren vekiller arasında yer aldı.

Almanya’da pazar günü yapılan genel seçimlerde 18 Türkiye kökenli aday Federal Meclise girmeyi başardı. 

Federal Meclise giren Türk kökenli milletvekilleri şöyle:

  • SPD’den Macit Karaahmetoğlu, Derya Türk-Nachbaur, Cansel Kızıltepe, Hakan Demir, Aydan Özoğuz, Gülistan Yüksel, Nezahat Baradari, Mahmut Özdemir, Metin Hakverdi milletvekili seçildiler.
  • Yeşiller’den Cem Özdemir, Ekin Deligöz, Canan Bayram, Filiz Polat, Melis Sekmen, Sol Parti’den Gökay Akbulut, Nils Ateş Gürpınar, Sevim Dağdelen milletvekili seçildiler.
  • Hristiyan Birlik ittifakının üyesi CDU’dan da Serap Güler seçilmeyi başardılar. 

Bu vekillerden Cem Özdemir, Canan Bayram, Hakan Demir, Mahmut Özdemir, Aydan Özoğuz, Metin Hakverdi kendi bölgelerinde seçmenin doğrudan oylarıyla seçilerek meclise girdiler.

Doğrudan oylar ile en yüksek oranda oy alarak meclise girmeyi başaran Türkiye kökenli milletvekili ise Stuttgart bölgesinden Yeşiller partili Cem Özdemir oldu. 

Cem Özdemir bölgesindeki seçmenlerin ilk oylarının yüzde 40’ını alarak meclise girdi. Onu Duisburg’dan aday Sosyal Demokrat Parti vekili Mahmut Özdemir takip etti. Özdemir de doğrudan oyların yüzde 39,4’ünü aldı. Onu yine SPD’den Hamburg bölgesi vekili Metin Hakverdi yüzde 39,3 ile, yüzde 38,7 ile de yine aynı partiden Aydan Özoğuz izledi. Doğrudan oylarla meclise girmeyi başaran bir diğer politikacı da Yeşiller partisi Berlin adayı Canan Bayram oldu. Bayram bölgesindeki seçmenin yüzde 37,8’nin desteğini aldı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yaycı: Megali İdea'dan vazgeçmediler, Büyük Yunanistan’ı kurma idealine sahipler

Yunanistan ile Türkiye arasında ilişkilerin en soğuk ve gergin dönemlerinden biri yaşanıyor. İki ülke arasında büyüyen sorun yumağının kısa dönemde çözülmesi beklenmiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Papandreu İstanbul’da İmamoğlu ile görüştü

KİNAL Pastisi’nde genel başkan adayı olması beklenen eski Başbakan ve PASOK Partisi sabık lideri Yorgo Papandreu Türkiye’ye gitti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da SPD-Yeşiller-Hür Demokratlar koalisyon görüşmeleri start aldı

Almanya’da Şansölye Angela Merkel veda ziyaretlerini sürdürürken SPD-Yeşiller-Hür Demokratlar koalisyonu için de resmi görüşmeler başlıyor. 
Devamını oku...