Aşısız vatandaşlar uçak, tren ve otobüsle nasıl seyahat edebilecek? Küçük çocuklar için ne geçerli? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aşısız vatandaşlar uçak, tren ve otobüsle nasıl seyahat edebilecek? Küçük çocuklar için ne geçerli?

Aşısız vatandaşlar 13 Eylül Pazartesi gününden itibaren Yunanistan’ın tüm anakara ve ada destinasyonlarına nasıl seyahat edecek? Küçük çocuklar için ne geçerli olacak?

Hükümetin aldığı yeni karar doğrultusunda 13 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşısız vatandaşlar için eyalet arası ziyaret kısıtlaması getiriliyor.

Yeni tedbir kuralları çerçevesinde 12 yaş ve üstü aşısız yolcuların eyaletler arası uçak, tren ve otogar KTEL’den otobüse binerek yolculuk yapabilmeleri için son yetmiş iki (72) saat içinde yapılmış PCR testi veya son 48 saat içerisinde yapılmış rapid test negatif sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor.

Seyahat edecek kişiler rapid testlerini 10 evro karşılığında özel tanı merkezlerinde, özel doktorlarda ve eczanelerde yaptırabilecekler.

4 ila 11 yaş arasındaki küçükler için ise devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanan veya eczanelerden satın alınan ve en geç 24 saat öncesinden yapılmış sefl-test sonucu ibraz edilecek.

Öte yandan son 6 ay içerisinde koronavirüs geçirdiklerine dair evrağı sunanlar ve tam aşıları olanlar, yani Kovid-19 koronavirüs aşısından en az on dört (14) gün önceside iki dozunu da tamamlamış ve aşı sertifikasını gösterenler, test zorunluluğundan muaf tutulacaklar.

Aşı belgesi veya hastalık belgesi ibraz edilmemesi veya testin pozitif çıkması halinde yolcunun toplu taşıma aracı ile seyahatine izin verilmeyecek.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İsrail'den Yunanistan'a gelen uçak denize düştü: 2 ölü

Samos (Sisam) adasında havaalanın güneyinde 13 Eylül Pazartesi gecesi Cessna tipi bir uçak denize düştü. İsrail’den gelen uçaktaki iki kişi öldü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Rapid testler: Ceremesi 10 evrodan başlıyor

Yunanistan’da aşı vurdurmamış olan çalışanlar için haftada bir, üniversite öğrencileri için haftada iki kez zorunlu olacak olan rapid testlerle ilgili karar yayınlandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Artık aşısızlar illerarası seyahat için özel belge almak zorunda

Yunanistan’da Kovid-19 aşısı vurdurmamış olan vatandaşlar için bir kısıtlama da illerarası seyahat konusunda getirildi.
Devamını oku...