Turizm için yasakları kaldıran Yunanistan neden Mikonos’ta başarısız oldu? Acı gerçek şu ki… - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Turizm için yasakları kaldıran Yunanistan neden Mikonos’ta başarısız oldu? Acı gerçek şu ki…

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve hükümeti, tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da koronavirüsle mücadele konusunda sınıfta kaldı.

Geçtiğimiz yıl Santorini adasında turizm sezonunu açan ve ihtişamlı etkinliklerle Yunanistan’ın turizm için en güvenli ülkelerden biri olduğunu muştulayan Miçotakis, pandemiyi küçümsemiş ve tüm önlemleri kaldırmıştı.

Bunun bedeli sonbahardan itibaren ülke geneli yaşadığımız sürekli kapatmalar (lockdown) oldu ve insanlar altı ayı aşkın süre boyunca evlerine kapatıldı.

Bu yıl da aynı senaryo tekrar ederken, Mayıs ayı itibariyle tüm önlemleri kaldıran hükümet, aşılamalarla ve seyahat belgeleriyle birlikte Temmuz veya en geç Ağustos gibi vakaların sıfırlanacağını duyuruyordu.

Fakat gerçekler acı ve Miçotakis hükümeti acı gerçekle bir kez daha yüzleşmek zorunda kaldı: Yunan turizminin kalelerinden meşhur Mikonos adasında vaka patlaması nedeniyle adada karantina ve kısıtlamalara gidildi.

Burada akla gelen soru şu: Sakinlerinin yüzde 90’ı aşılanmış olan ve yabancı turistlerin de aşı sertifikaları olmadan gidemediği Mikonos’ta nasıl oluyor da vaka patlaması gerçekleşiyor?

Aşılar mı işe yaramıyor, yoksa gerekli sağlık protokollerinin denetimleri mi düzgün yapılmıyor?

Bilim dünyasından aşıların işe yaramadığına dair bir açıklama gelmediğine göre, sorunun yanıtı da açık ve net: Hükümet gerekli denetimleri yapmıyor ve ‘saldım çayıra mevlâm kayıra’ zihniyetiyle vatandaşların sağlığını tehlikeye atıyor.

Pandemiyi yönetme konusundaki başarısızlığı gözle görülen Miçotakis hükümetinden farklı bir şey beklemek zaten abes olurdu da, insan yine sormadan edemiyor: ‘Ağır sanayimiz’ dediğiniz turizmin çökmemesi için bile önlem alamayacak kadar yetersiz misiniz sayın Başbakan?

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yeni eğitim yılında okullarda neler değişecek?

Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim, Ortaöğretim ve Özel Eğitim Genel Sekreteri Aleksandros Kopçis, yeni eğitim yılı için her şeyin hazır olduğunu söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis yasadışı dinlemelerle ilgili konuşacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 8 Ağustos Pazartesi günü, yasadışı dinleme vakaları hakkında detaylı açıklamalarda bulunacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yasadışı dinlemelerle ilgili Yargıtay soruşturma açtı

Yunanistan’da Yargıtay savcısı, yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili gizli belgelerin sızdırılmasıyla ilgili olarak Cuma günü bir cezai ön soruşturma açılmasına karar verdi.
Devamını oku...