Turizm için yasakları kaldıran Yunanistan neden Mikonos’ta başarısız oldu? Acı gerçek şu ki… | Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Turizm için yasakları kaldıran Yunanistan neden Mikonos’ta başarısız oldu? Acı gerçek şu ki…

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve hükümeti, tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da koronavirüsle mücadele konusunda sınıfta kaldı.

Geçtiğimiz yıl Santorini adasında turizm sezonunu açan ve ihtişamlı etkinliklerle Yunanistan’ın turizm için en güvenli ülkelerden biri olduğunu muştulayan Miçotakis, pandemiyi küçümsemiş ve tüm önlemleri kaldırmıştı.

Bunun bedeli sonbahardan itibaren ülke geneli yaşadığımız sürekli kapatmalar (lockdown) oldu ve insanlar altı ayı aşkın süre boyunca evlerine kapatıldı.

Bu yıl da aynı senaryo tekrar ederken, Mayıs ayı itibariyle tüm önlemleri kaldıran hükümet, aşılamalarla ve seyahat belgeleriyle birlikte Temmuz veya en geç Ağustos gibi vakaların sıfırlanacağını duyuruyordu.

Fakat gerçekler acı ve Miçotakis hükümeti acı gerçekle bir kez daha yüzleşmek zorunda kaldı: Yunan turizminin kalelerinden meşhur Mikonos adasında vaka patlaması nedeniyle adada karantina ve kısıtlamalara gidildi.

Burada akla gelen soru şu: Sakinlerinin yüzde 90’ı aşılanmış olan ve yabancı turistlerin de aşı sertifikaları olmadan gidemediği Mikonos’ta nasıl oluyor da vaka patlaması gerçekleşiyor?

Aşılar mı işe yaramıyor, yoksa gerekli sağlık protokollerinin denetimleri mi düzgün yapılmıyor?

Bilim dünyasından aşıların işe yaramadığına dair bir açıklama gelmediğine göre, sorunun yanıtı da açık ve net: Hükümet gerekli denetimleri yapmıyor ve ‘saldım çayıra mevlâm kayıra’ zihniyetiyle vatandaşların sağlığını tehlikeye atıyor.

Pandemiyi yönetme konusundaki başarısızlığı gözle görülen Miçotakis hükümetinden farklı bir şey beklemek zaten abes olurdu da, insan yine sormadan edemiyor: ‘Ağır sanayimiz’ dediğiniz turizmin çökmemesi için bile önlem alamayacak kadar yetersiz misiniz sayın Başbakan?

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 2070 vaka 5 ölüm

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 26 Temmuz Pazartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 2070 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Profesör Linu: ‘Aşılanmamış birçok genç hastalanacak ve ölecek’

Atina EKPA Üniversitesi Tıp Fakültesi Epidemiyoloji Profesörü Athina Linu, pandeminin seyri ve Yunanistan çapında sürdürülen aşılama programı hakkında konuştu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFKA ve OAED 2,5 milyar evro ödeme yapıyor

Çalışma ve Sosyal Meseleler Bakanlığı, e-EFKA ve OAED’in planlamasına göre, 26-30 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık 5,6 milyon hak sahibine 2,5 milyar evro ödeme yapılacak.
Devamını oku...