Müsilaj, Halkidiki sahillerinde görüldü | Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Müsilaj, Halkidiki sahillerinde görüldü

Selaniklilerin yaz dönemi boyunca yüzmeye gittikleri turistik Halkidiki bölgesi müsilaj (deniz salyası) ile tanıştı. Halkidiki sahillerinde görülen müsilaj fotoğraf karelerine yansıdı.

Halkidiki’deki sahiller turizm sezonunda müsilaj ile tanıştı. Haziran ayından bu yana Halkidiki başta olmak üzere Sithonia kıyılarında hemen her gün ortaya çıkan tehlikeli denizanalarından sonra öşimdi de müsilaj görüldü.

Dalga ve rüzgarın etkisiyle şerit halinde yayılan müsilaj fotoğraflarda belirgin şekilde görülüyor.

Hatırlanacağı üzere Marmara’dan Ege’ye geçen müsilaj, Yunanistan’da ilk önce Limnos adasında görülmüştü.

Batı Trakya’da da görülen müsilaj, Avdira’nın (Bulustra) Mirodato sahiliyle Gümülcine (Komotini) ve Maronya – Şapçı (Sapes) sahillerinde tespit edilmiş ancak çok az miktarda olması nedeniyle üzerinde durulmamıştı.

Yunanistan Balıkçılık Araştırma Enstitüsü tarafından Batı Trakya sahillerinde görülen plankton nedeniyle alınan su örneklerinden yapılan mikrobiyolojik analizlerde müsilaj tabakasının toksik olmadığı ortaya çıkmıştı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da görülen müsilajda toksik madde bulunamadı: Gönül rahatlığıyla…

Yunanistan Balıkçılık Araştırma Enstitüsü tarafından Batı Trakya sahillerinde görülen plankton nedeniyle alınan su örneklerinden yapılan mikrobiyolojik analizlerde müsilaj (deniz salyası) tabakasının toksik olmadığı ortaya çıktı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya denizinde görülen müsilaj incelemelerinin sonuçları ne zaman açıklanacak?

Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’ne bağlı sahillerde görülen az miktardaki müsilaj (deniz salyası) ile ilgili yapılan bilimsel incelemelerin sonuçlarının 10 gün içerisinde belli olcağı aktarıldı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya sahillerinde görülen müsilaj yöneticileri korkuttu

Türkiye’de görülen müsilajın (deniz salyasının) Batı Trakya’ya gelmiş olması yerel yöneticileri endişelendirirken sorun gündem konusu olarak ele alındı.
Devamını oku...