Yunanistan Batı Trakya Haber

Açlık grevi yapan fırıncı sonunda çırağını kurtardı

Yabancı uyruklu göçmen çırağının sınırdışı edilmesini durdurmak için açlık grevi başlatan fırıncı sonunda çırağını kurtardı.

Fransa‘nın doğusundaki Besançon kentinde yaşayan fırıncı Gineli çırağının sınır dışı kararını protesto için 3 Ocak’ta açlık grevine başlatmıştı. Açlık yüzünden hastaneye kaldırılan fırıncı Stephane Ravacley, büyüyen eyleminden sonuç aldı. Sınır dışı kararı iptal edilen Gineli çırağa oturma izni verildi.

50 yaşındaki fırıncı, “iyi bir çocuk” dediği 18 yaşındaki çırağı Laye Fode Traore hakkındaki kararın İçişleri Bakanlığı tarafından iptal edildiğini açıkladı.

Traore, 16 yaşındayken bir göçmen teknesiyle Fransa’ya tek başına geldi. Çıraklık eğitimi aldıktan sonra Eylül 2019’da Ravacley’nin yanında çalışmaya başladı. Ancak 18 yaşına girdiği için yasal koruması kalkan Traore hakkında sınır dışı kararı alındı.

Ravacley, “Çalışkanlığına hayran olduğunu” söylediği Traore hakkındaki kararın iptali için dava açmıştı. Sonrasında da duruşmanın yapılacağı 26 Ocak’a kadar açlık grevi yapma kararı almıştı.

Bir hafta içinde sekiz kilo veren ve fenalaşarak hastaneye kaldırılan fırıncının girişimine destek için internette başlatılan imza kampanyasına 420 bin kişi destek verdi.

Aralarında Omer Sy ve Oscar ödüllü oyuncu oyuncu Marion Cotillard’ın da bulunduğu bazı ünlüler Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a açık mektup göndererek yardım istedi. Mektupta Macron’a, “Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik insani değerleri savunmak için sağlığını tehlikeye atmaya hazır olan bir Fransız vatandaşına bu kadar acımasız davranamazsınız” denildi.

Besançon Belediye Başkanı Anne Vignot da İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’e mektup göndermişti.

Vignot mektubunda, “Gelecekte bir fırıncı olacak bu çocuğu sınır dışı etme kararınızı anlamak mümkün değil” demişti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

TIR’ın gizli bölmesinde göçmenleri Yunanistan’a sokmaya çalıştı

Batı Trakya’da Dimetoka (Didimotiho) Sınır Polisi ve Kumçiftliği (Orestiada) Polisi, Yunanistan’a illegal yollardan mülteci sokmaya çalışan iki insan tacirini kıskıvrak yakaladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Prens Charles ve eşi Camilla Yunanistan’a geliyor

İngiltere’de tahtın ilk sıradaki varisi Prens Charles ve eşi Camilla Yunanistan’a geliyor. Prens Charles Yunanistan’a ilk kez 56 yıl önce gelmişti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Fransa Başbakanı: Mutasyonlu koronavirüs hızla yayılıyor

Fransa Başbakanı Jean Castex, mutasyonlu koronavirüs türlerinin gerçek tehdit oluşturduğunu ve ülkede hızla yayıldığını belirtti.
Devamını oku...