Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da elektrikli araba ve bisiklet alımında finansman desteği başvuruları başlıyor

Yunanistan’da elektrikli araba, bisiklet veya scooter alımı ve evlere şarj cihazı yerleştirilmesi için finansman desteği sağlayacak programa başvurular önümüzdeki ay başlıyor.

Elektrikli araç programına başvuruların yapılacağı elektronik platformun 24 Ağustos 2020 tarihinde açılması bekleniyor.

Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hacidakis 100 milyon evro bütçeli programla 15 bin elektrikli otomobil ve 12.500 elektrikli scooter ve bisiklet alımının finanse edileceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Talebe göre programa ek kaynak sağlanabileceğini ifade eden Bakan Hacidakis, Avrupa İyileşme Fonu’nun felsefesinin çevre dostu ulaşımın desteklenmesine yönelik olduğunu hatırlattı.

İlgili yasanın piyasayı da canlandırdığını söyleyen Hacidakis, elektrikli bisikletlere yönelik talebin arttığını ve siparişlerde bekleme süresinin 4 aya kadar çıktığını dile getirdi.

2030 yılında Yunanistan’da her üç otomobilden birinin elektrikli olması hedefinin çok kısa sürede başarılacağını ifade etti.

3 Ağustos 2020 Pazartesi günü elektrikli araç programının resmi internet sitesi http://kinoumeilektrika.ypen.gr adresi üzerinden hizmet sunmaya başlayacak.

About author

Haberler

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.