Hangi Yunan yemeği dünyanın en kötü 50 yemeği arasında? - Azınlıkça
Yaşam

Hangi Yunan yemeği dünyanın en kötü 50 yemeği arasında?

Ünlü şef Gordon Ramsay gibi, lezzet ustası Anthony Bourdain gibi insanları hayran bırakan Girit mutfağıyla ünlüdür.

Ancak TasteAtlas’a göre dünyanın en kötü 50 yiyeceği arasında Girit kökenli bir yemek var. Ve aslında bu, söz konusu listedeki tek Yunan ‘temsilcisi’.

TasteAtlas’ın yemek sıralamaları, gerçek kullanıcıları tanıyan ve botların, milliyetçilerin veya yerelcilerin derecelendirmelerini göz ardı eden ve sistemin bilgili olarak tanıdığı kullanıcıların derecelendirmelerine dayanmakta.

13 Temmuz 2023 tarihi itibariyle ‘Dünyanın En Kötü 50 Yemeği’ listesinde 336.885 puan kaydedildi ve bunların 227.643’ü sistem tarafından meşru kabul edildi.

Listede İskandinavya, Rusya, Afrika, Baltık ülkeleri ve mutfağıyla ünlü olmayan Birleşik Krallık’tan bolca temsil var.

Peki, dünyanın en kötüleri arasında 31. sırada yer alan Yunan yemeği hangisi?

Bu yemek sofegada veya simpetherio. TasteAtlas şu bilgileri veriyor:

‘Girit menşeli sofegada, her mevsim sebzesiyle yapılabilen doyurucu bir sebze yahnisi. Genellikle kabak, biber, patates, patlıcan, pırasa, domates ve çeşitli baharat ve otları içerir. Sofegada için belirlenmiş bir tarif yoktur ve çoğunlukla sebzelerden oluşmasına ve genellikle oruç yemeği olarak tüketilmesine rağmen, bazı versiyonları deniz ürünleri veya salyangoz içerebilir.

Bu doyurucu güvecin 20. yüzyılın başlarına kadar uzandığı ve geleneksel olarak kil kaplarda hazırlandığı söyleniyor. İsteğe bağlı olarak fırında da pişirilebilir. Ana yemek olarak tüketilen yemeğin yanında genellikle çıtır çıtır ekmek bulunur. Beyaz peynir veya mizithra peyniri yanında servis edilebilir veya tabağın üzerinde ufalanabilir’.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan’da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan Selanik – Dedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'dan Çocuklar Başbakan Miçotakis'e Mesaj Gönderdi

Batı Trakya dahil Yunanistan’ın dört bir yanından 4,000’den fazla çocuk, COP28’in açılışı münasebetiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis’e iklim kriziyle ilgili endişe ve taleplerini ifade eden mesajlar gönderdi.
Devamını oku...
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları Ne Kadar?

Düğünler, hayatın en unutulmaz anlarından biri olup, bu özel günün her ayrıntısının mükemmel olması beklenir. Bu anların ölümsüzleştirilmesi adına düğün fotoğrafçılığı kritik bir rol oynar.
Devamını oku...