Umutlar arttı: Kanser hücrelerini öldüren virüs, hastalar üzerindeki denemelerde olumlu sonuç verdi - Azınlıkça
Yaşam

Umutlar arttı: Kanser hücrelerini öldüren virüs, hastalar üzerindeki denemelerde olumlu sonuç verdi

Kanserli hücrelere etki ederek bu hücreleri öldüren yeni bir tür kanser tedavisi, insanlar üzerindeki ilk denemelerde ciddi umutlar vaat eden sonuçlar verdi.

Birleşik Krallık’tan bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre bir kanser hastasının tüm kanserli hücreleri yok olurken diğerlerinin kanserli tümörleri küçüldü.

Virüs, uçuk virüsünün zayıflatılmış bir formu; bu formun üzerinde de tümörleri öldüreceği şekilde oynandı.

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

BBC Türkçe’nin haberine göre, araştırma, Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne bağlı (NHS) Kraliyet Marsden Kuruluşu’ndaki Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülüyor.

Londra’nın batısında yaşayan 39 yaşındaki Krzysztof Wojkowski, çalışmanın şu an devam eden aşamasına katılan hastalardan biri.

2017’de ağız bölgesinde, tükürük bezlerine kanser teşhisi konulan Wojkowski, birçok ameliyat ve tedavi gördüğü halde kanseri yenemedi. Aksine hastalık daha da ilerledi.

Virüs tedavisinin kısa bir aşamasında vücudundaki kanserli hücrelerin tümünün temizlendiği görüldü:

İki haftada bir iğne vuruldum, toplam beş hafta sürdü. Şu an bunun üzerinden iki yıl geçti ve atık vücudumda kanserli hücre yok.

Doğrudan tümöre yapılan iğneler, kanserli hücrelere iki şekilde saldırıyor: Kanserli hücreleri kuşatıp patlatıyor; sonra da bağışıklık sistemini harekete geçiriyor.

Yaklaşık 40 hastanın katıldığı çalışmalarda bazı hastalara doğrudan RP2 adı verilen bu modifiye edilmiş, normalde uçuk çıkmasına yol açan bir soğuk algınlığı virüsü olan herpes virüsü enjekte edildi. Diğer hastalara ise bu iğnelerle birlikte aldıkları kanser ilaçları da verilmeye devam etti.

Alınan sonuçlara göre; sadece RP2 verilen dokuz hastadan üçünde – Wojkowski de bunlardan biri – tümörlerin küçüldüğü tespit edildi, kanser ilacı da almaya devam eden 30 hastadan yedisinde tedavi olumlu sonuç verdi, yorgunluk gibi yan etkiler çok hafif şekilde hissedildi.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

50 yaş altındakilerde kanser dörtnala gidiyor: Risk faktörleri neler?

Yapılan bir araştırma, meme, kolon, yemek borusu, böbrek, karaciğer ve pankreas kanserleri de dahil olmak üzere 50 yaşından önce teşhis edilen kanserlerin insidansının 1990 ve sonrasında dünya çapında dramatik bir şekilde arttığını ortaya koydu.
Devamını oku...
Yaşam

Düzenli saç boyamak meme kanseri riskini arttırıyor mu?

Düzenli saç boyayan kadınların meme kanserine yakalanma olasılığının arttığı kaydedildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Burla: Kanser tedavilerini iyileştirme hedefine çok yakınız

Pfizer şirketi CEO’su Albert Bourla, bilim camiasının kanser tedavilerini iyileştirme hedefine çok yakın olduğunu söyledi.
Devamını oku...