Uyku duası nedir, nasıl okunur? Uykusuzluk çekenlerin okuduğu duanın anlamı - Azınlıkça
Yaşam

Uyku duası nedir, nasıl okunur? Uykusuzluk çekenlerin okuduğu duanın anlamı

Uykusuzluk çeken insanlar uyumak için her yolu deniyor. Bu yollardan doğal olanları denedikten sonra ise bu durum için dua bulunup bulunmadığına bakıyorlar.

Dünyada neredeyse her şey için bir dua mevcuttur. Uykusuzluk için de okunacak dualar bulunmaktadır.

UYKU DUASI

“Allahümme ğarati’nnucumu vehedeeti’luyunu ve entelhayyu’l gayyumullezi la te’huzuhu sinetün vela nevmun ya hayyun ya gayyumu ihdileyli veenim ayneyya”

UYKU DUASI MEALİ

“Allah’ım, yıldızlar battı, bütün gözler sükûne erdi, Sen ise kendisini uyuklama ve uyku tutmayan Hayy ve Kayyûm’sun! Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım, gecemi sükûna erdir ve gözlerimi uyut!” deyip Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs) sûrelerini okuyup yatmalıdır. (Bkz. Heysemî, X, 178)

UYUMADAN ÖNCEKİ HAZIRLIKLAR

Buhâri’nin Berâ bin Âzib -radıyallahu anh-’dan rivayet ettiğine göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır: “Yatağa varmak istediğinde namaz için aldığın gibi bir abdest al, sonra sağ tarafın üzerine yat.”

UYUMAK İÇİN UYKU DUASI

“Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.”

DUANIN TÜRKÇE MEALİ

“Ey Rabbim, bütün varlığımı sana teslîm ettim, işimin tasarrufunu sana havale ettim, yönelişim sanadır, korkum da ancak sendendir, senin azâbından kaçıp sığınılacak ancak yine senin rahmetindir. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin Resulüne îmân ettim ey Rabbim!” demektir. Bunları söyler de uyur, o gecede ölür isen fıtrat üzere ölmüş olursun. Uyumadan evvel bunlar son sözlerin olsun.” (Buharî, Deavât, 7)

Uykusuzluk çeken insanlar uyumak için her yolu deniyor. Bu yollardan doğal olanları denedikten sonra ise bu durum için dua bulunup bulunmadığına bakıyorlar.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Mışıl mışıl uyumak için 9 öneri

Uyku, insan hayatında en önemli yerlerden birini tutuyor. Yaşam kalitesiyle doğru orantılı olduğuna dair çok sayıda araştırma mevcut.
Devamını oku...
Yaşam

Hangi saatler arasında uykuya dalmak kalp hastalığı riskini azaltıyor?

Stresten kurtulmak ve düzenli uyku kalp hastalıklarına karşı önemli faktörler arasında sayılıyor. 
Devamını oku...
Yaşam

10 maddede sıcak havalarda rahat bir uykunun sırları

Yunanistan’da yaz ve bunaltıcı sıcaklar geceleri uyumayı zorlaştırıyor. Peki sıcak havalarda geceleri rahat uyumak için neler yapmak gerekiyor?
Devamını oku...