Uyku duası nedir, nasıl okunur? Uykusuzluk çekenlerin okuduğu duanın anlamı - Azınlıkça
Yaşam

Uyku duası nedir, nasıl okunur? Uykusuzluk çekenlerin okuduğu duanın anlamı

Uykusuzluk çeken insanlar uyumak için her yolu deniyor. Bu yollardan doğal olanları denedikten sonra ise bu durum için dua bulunup bulunmadığına bakıyorlar.

Dünyada neredeyse her şey için bir dua mevcuttur. Uykusuzluk için de okunacak dualar bulunmaktadır.

UYKU DUASI

“Allahümme ğarati’nnucumu vehedeeti’luyunu ve entelhayyu’l gayyumullezi la te’huzuhu sinetün vela nevmun ya hayyun ya gayyumu ihdileyli veenim ayneyya”

UYKU DUASI MEALİ

“Allah’ım, yıldızlar battı, bütün gözler sükûne erdi, Sen ise kendisini uyuklama ve uyku tutmayan Hayy ve Kayyûm’sun! Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım, gecemi sükûna erdir ve gözlerimi uyut!” deyip Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs) sûrelerini okuyup yatmalıdır. (Bkz. Heysemî, X, 178)

UYUMADAN ÖNCEKİ HAZIRLIKLAR

Buhâri’nin Berâ bin Âzib -radıyallahu anh-’dan rivayet ettiğine göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır: “Yatağa varmak istediğinde namaz için aldığın gibi bir abdest al, sonra sağ tarafın üzerine yat.”

UYUMAK İÇİN UYKU DUASI

“Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.”

DUANIN TÜRKÇE MEALİ

“Ey Rabbim, bütün varlığımı sana teslîm ettim, işimin tasarrufunu sana havale ettim, yönelişim sanadır, korkum da ancak sendendir, senin azâbından kaçıp sığınılacak ancak yine senin rahmetindir. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin Resulüne îmân ettim ey Rabbim!” demektir. Bunları söyler de uyur, o gecede ölür isen fıtrat üzere ölmüş olursun. Uyumadan evvel bunlar son sözlerin olsun.” (Buharî, Deavât, 7)

Uykusuzluk çeken insanlar uyumak için her yolu deniyor. Bu yollardan doğal olanları denedikten sonra ise bu durum için dua bulunup bulunmadığına bakıyorlar.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Yabancı Bir Yatakta Neden Rahat Uyuyamıyoruz

Herkes, seyahatlerde veya farklı bir yerde kaldığında yabancı bir yatakta uyumanın zorluklarını tecrübe etmiştir. Peki, ama bu durum neden yaşanır?
Devamını oku...
Yaşam

Uyku ile ilgili doğru bilinen 9 yanlış

Yatmadan önce ne kadar yorulursam, o kadar kolay uyurum… Gece uyuyamadım, uykumu alabilmem için gündüz uyumam şart…
Devamını oku...
Yaşam

Uykusuzluk hastalığı nedir?

Uyku hastalıklarının ihmal edilmesi önemli sağlık risklerine neden olabiliyor. Yapılan araştırmalar 100 kişiden 20’sinin uykusuzluk çektiğini, 12’sininse uyku hastalığıyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.
Devamını oku...