Alzheimer riskini artıran bir gen keşfedildi: Özellikle kadınlar için büyük sorun - Azınlıkça
Yaşam

Alzheimer riskini artıran bir gen keşfedildi: Özellikle kadınlar için büyük sorun

ABD’li bilim adamları, kadınlarda Alzheimer riskini artıran ve hastalığın neden kadınlarda erkeklerden daha yaygın olduğunu kısmen açıklayabilecek bir gen tespit ettiler.

Alzheimer ile ilgili bugüne kadar, hastalığa yakalanma riskini artıran bazı genetik faktörler bulunmuştu, ki bunların en bilineni 65 yaş üstü kişilerde görülen APOE ε4 geni idi.

Avrupa’da Alzheimer hastalarının yaklaşık yüzde 60’ının DNA’sında bu gen bulunurken, dünya genelinde ise bu oran yüzde 26’ya tekabül etmekte ve hastalığın da belirli bir genetik arka plana sahip olduğunu göstermekte.

Chicago Üniversitesi ve Boston Üniversitesi tıp fakültelerinden araştırmacılar tarafından ‘Alzheimer Hastalığı ve Demans’ başlığıyla yayınlanan yeni çalışma, kadınlarda Alzheimer riskini artıran ancak erkeklerde çok daha az olan yeni bir gen olan MGMT’nin tespit edildiğini duyurdu.

Araştırmacılar, bundan böyle bu farkın iki cinsiyet arasında neden var olduğunu inceleyecekler.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yaşam

Alzheimer ertelenebilir bir hastalık mı?

Unutkanlık ve bunama ile seyreden Alzheimer Hastalığı genellikle belli bir yaşın üzerinde görülen ve beyindeki sinir hücrelerinin yaşlanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

2035’e kadar dünya nüfusunun yarısından fazlası obez olacak

Bugün yayınlanan yeni bir rapora göre, önemli adımlar atılmazsa, 2035 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlası aşırı kilolu veya obez olacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Toksik kimyasallar içeren tuvalet kağıtları korkutuyor

Atık su, Kovid-19 salgınının da gösterdiği gibi, bir bölgedeki virüslerin ve diğer patojenik mikroorganizmaların dolaşımına ilişkin değerli ipuçları sağlıyor.
Devamını oku...