Tûtûn kaynaklı ölümler önümüzdeki 8 yılda iki katına çıkacak - Azınlıkça
Yaşam

Tûtûn kaynaklı ölümler önümüzdeki 8 yılda iki katına çıkacak

Batı Trakya’da yüksek orandaki tûtûn mamülleri kullanım oranı, bölge insanıda başta kalp krizi ve kanser olmak üzere damar hastalıkları, hipertansiyon ve solunum yolu hastalıklarına neden oluyor.

Dünyada her yıl 8 milyondan fazla kişi tûtûn ürünü kullanımından kaynaklı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybederken bu sayının, gelecek 8 yılda iki katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) girişimiyle, sigaranın zararlarını önlemek, kullanımını azaltmak ve toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 9 Şubat, “Dünya Tûtûn Mamülleri Bırakma Günü” olarak etkinlikler düzenleniyor.

Tûtûn mamülleri kullanımı nedeniyle hastalık ve ölümlerin artması üzerine 1987 tarihinden itibaren küresel düzeyde çalışmalar devam ettirilmekte. DSÖ’nün 2021 verilerine göre, dünya genelinde yaklaşık 1,5 milyar insan tûtûn mamülleri kullanıyor ve 2025’te bu rakamın 1,7 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dünyada her yıl 8 milyondan fazla kişi tûtûn ürünü kullanımından kaynaklı kalp krizi, kanser, damar hastalıkları, hipertansiyon ve solunum yolu hastalıkları gibi nedenlerle hayatını kaybediyor. Bu can kayıplarından 1 milyondan fazlası ise tûtûn mamüllerinin dumanına maruz kalması yüzünden gerçekleştiği kayıtlara geçiyor.

DSÖ’nün tahminlerine göre, dünyadaki çocukların yarısı tûtûn dumanına maruz kalırken yaklaşık 70 bin çocuk, pasif etkilenme sonucu solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle 5 yaşından önce hayatını kaybediyor.

Tûtûn mamülleri kullanım oranları ülkelerin ve bölgelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösteriyor. Son verilere göre dünya genelinde 1 milyarın üzerinde tûtûn mamülleri kullanıcısı var ve bunların yüzde 84’ü gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde yaşayan kişiler.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

ultrAslan Yunanistan grubundan Çalabı köyü camisine ezanmatik

Batı Trakya’da Galatasaray taraftarlarının kurduğu ultrAslan Yunanistan grubu üyeleri Kozlukebir Belediyesi’nde bulunan ve müezzin veya imamı bulunmayan Çalabı köyüne ezanmatik monte etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da bebeğinin doğumundan 2,5 ay sonra ölen eşi için kocasından hukuk mücadelesi

Batı Trakya’da doğum yaptıktan sadece iki buçuk ay sonra sepsisten ölen Dedeağaçlı bir anne Elpida’nın hikayesi kamuoyunu şok etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Eşi tarafından öldürülen Batı Trakyalı Cevriye için şarkı yazıldı

Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) şehrinde eşi tarafından dövülerek öldürülen Cevriye için şarkı yazıldı.
Devamını oku...