Bill Gates: Gelecekte daha ölümcül bir virüsle yüzleşmek zorunda kalabiliriz - Azınlıkça
Yaşam

Bill Gates: Gelecekte daha ölümcül bir virüsle yüzleşmek zorunda kalabiliriz

Microsoft’un kurucusu Bill Gates

Yaklaşık iki yıldır yaşamlarımızı altüst eden küresel koronavirüs Kovid-19 gibi olası bir salgın hakkında altı yıl önce uyarılarda bulunan Bill Gates, daha da karamsar bir açıklama yaptı.

Bill & Melinda Vakfı’nın Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu’na yapacağı 150 milyon dolarlık taahhüdünü duyurduğu sırada Gates, gelecekte koronavirüsten daha güçlü salgınlara yönelik uyarıda bulundu.

Hükümetleri bir sonraki küresel salgına hazırlanmak için milyarlarca dolar katkıda bulunmaya çağıran Gates, Omciron ve Delta varyantlarının şimdiye kadar görülen en bulaşıcı virüslerden bazıları olduğunu açıkladı. Fakat Gates, gelecekte dünyanın çok daha yüksek ölüm oranlarına veya ciddi hastalıklara neden olan bir patojenle yüzleşmek zorunda kalabileceğini belirtti.

Web Tekno’da yer alan habere göre Gates, açıklamalarının devamında dünyanın önceliklerinin ‘garip’ olduğunu söyledi. Aşı eşitsizliği konusuna el atmanın hayırseverler ve zengin hükümetlerin görevi olduğunu belirten Gates, “Tasarruf etmek için milyarlarca dolar harcamaktan bahsettiğimizde… trilyonlarca ekonomik hasar ve on milyarlarca hayat, oldukça iyi bir sigorta poliçesi” ifadelerini kullandı.

Günümüzde aşının geliştirilmesinin gerçekleşmesine neden olan şeyin risk altındaki para olduğunu ifade eden Gates, “Yani büyük bir küresel fayda vardı. Artık hepimiz çok daha akıllıyız ve bir dahaki sefere daha fazla kapasiteye ihtiyacımız var.” açıklamasında bulundu. Son olarak gelecekteki bir salgına yönelik yapılacak inovasyonların, HIV ve daha iyi tüberküloz ve sıtma aşıları gibi güncel küresel sağlık problemlerini de ortadan kaldırabileceğini açıkladı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Belediye Başkanından sonra Belediye Başkan Yardımcısı da korona oldu

Yunanistan genelinde koronavirüs vakaları artmaya devam ederken, artış, Batı Trakya’da görülmeye devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Korona hastaları yeniden hastaneleri doldurmaya başladı

Yunanistan’da koronavirüste yeni dalga sonrasında, son 1 ayda hastanede Kovid-19 tedavisi gören hasta sayısı ikiye katlandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Koronavirüste yeni dalga: Günlük vaka sayısı 30 bine ulaşacak

Yunanistan’da son günlerde koronavirüs vakaları hızla artarken, hastaneye yatırılan kişi sayısında da artış gözlemleniyor.
Devamını oku...