2022'de şırınga kıtlığı yaşanabilir uyarısı geldi - Azınlıkça
Yaşam

2022’de şırınga kıtlığı yaşanabilir uyarısı geldi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Lisa Hedman, önümüzdeki sene piyasadaki şırınga sayısında eksiklik yaşanabileceğini söyledi.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede peş peşe uyarılarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yeni açıklama geldi.

DSÖ uzmanı Lisa Hedman, sağlık yetkililerine yaptığı uyarıda, pandeminin başlarında kişisel koruyucu ekipman eksikliği ile görülen “istifleme ve panik satın alma” gibi durumlardan kaçınmak için ihtiyaçların önceden planlanması gerektiğini söyledi.

Hedman, 2022’de koronavirüs aşılarını uygulamak için gerekli olacak bir ila iki milyar adet şırınga konusunda sorun yaşanabileceğini kaydetti.

DSÖ yetkilisi, “Küresel şırınga sıkıntısı yaşayabiliriz, bu da bağışıklama çabalarını yavaşlatmanın yanı sıra güvenlik endişeleri gibi ciddi sorunlara yol açabilir.” dedi.

Hedman, şırınga kıtlığının, özellikle çocuklar için rutin aşılamalarda ve diğer sağlık hizmetlerinde gecikmelere yol açabileceğini belirterek, ayrıca yoksul ülkelerde güvenli olmayan şırınga ve iğnelerin yeniden kullanımı şeklinde bir eğilimin ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

Dünya genelinde yaklaşık 6.8 milyar koronavirüs aşısı uygulandı. Bu sayı rutin aşıların neredeyse iki katına tekabül ediyor.

Lisa Hedman, “Kapasiteyi bir şırınga türünden diğerine kaydırırsak veya özel bağışıklama şırıngalarının kapasitesini artırmaya çalışırsak, bu zaman ve yatırım gerektirir.” ifadesini kullandı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

DSÖ: Şubata kadar Avrupa'da yarım milyon Kovid-19 kaynaklı ölüm görülebilir

Koronavirüs salgınında kötü senaryolar tekrar gündeme geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Avrupa’daki üst düzey yetkilisi, kıtanın tekrardan Koronavirüs pandemisinin merkez üssü olduğunu ve Şubat ayına kadar yarım milyon Kovid-19 ölümü daha görülebileceğini iddia etti.
Devamını oku...
Yaşam

DSÖ: Aşının pandemiyi tamamen bitireceğinden kuşkuluyuz

Küresel koronavirüs salgının başladığı ilk günlerde yetkililerin en çok söylediği konulardan biri de, aşının da bulunduğu ve insanların hızlı şekilde aşılanacağı andan itibaren salgının biteceği yönündeydi. Yapılan son açıklamalar ise sadece aşçıyla Pandeminin bitemeyeceği yönünde.
Devamını oku...
Yaşam

Yeni çıkan 'Mu Varyantı' hakkında DSÖ'den uyarı

Koronavirüs salgınında her geçen gün yeni bir varyant ortaya çıkıyor. Bilim insanları kimi varyantların diğerlerinden daha tehlikeli olduğunu açıklıyorlar.
Devamını oku...