Korona ölümlerini yüzde 50 azaltan hap üretildi - Azınlıkça
Yaşam

Korona ölümlerini yüzde 50 azaltan hap üretildi

Küresel koronavirüs salgınına karşı üretilen aşıların ardından sıra haplara geldi. ABD’de geliştirilen bir hap, korona ölümlerini yüzde 50 azaltıyor.

ABD ilaç üreticisi Merck, Kovid-19’a karşı geliştirdikleri deney aşamasındaki hapın, virüse yeni yakalanmış kişilerde hastaneye yatmayı ve ölüm riskini yarı yarıya düşürdüğünü açıkladı.

Molnupiravir adı verilen ilaç onay alırsa, Kovid-19’a karşı kullanılan ilk hap olacak.

Merck ve ortağı Ridgeback Biotherapeutics şirketinden yapılan açıklamada, Kovid-19 semptomları ortaya çıktıktan sonraki 5 gün içinde “molnupiravir” ilacını alan deneklerin, “plasebo” alanlara göre hastaneye yatma ve ölüm oranının yarı yarıya azaldığı bildirildi.

Molnupiravirin, salgınla mücadelede önemli bir adım olabileceğine işaret edilen açıklamada, hastaların molnupiravir hapını beş gün boyunca günde iki kez dört hap şeklinde alması gerekeceği kaydedildi.

Stanford Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Robert Shafer, ilaç sayesinde ABD ve dünya genelinde “binlerce” hayatın kurtarılacağını belirtirken Beyaz Saray yönetimi ise hapların aşılamaya ‘takviye’ olarak kullanılması gerektiği görüşünde.

Beyaz Saray Koronavirüs Danışmanı Jeff Zients, Kovid-19’a karşı aşının “en iyi” araç olduğunu belirtirken, amaçlarının enfeksiyonları ortaya çıktıklarında tedavi etmek değil engellemek olduğunu ifade etti.

Sene sonuna kadar 10 milyon kişiye yetecek ilaç üretilecek

Merck tarafından yapılan açıklamada, molnupiravir için yakında ABD ve dünyada kullanım izinlerine başvurulacağı ve bu izinlerin yıl sonundan önce alınmasının hedeflendiği belirtildi.

ABD, 1,7 milyon kişiyi tedavi edecek ilaç siparişi verdi.

Merck’in ürettiği ilaç, koronavirüs genlerinin içinde koyduğu ‘hata kodlarıyla’ virüsün kendini çoğaltmasını önlüyor.

Molnupiravir, virüsün kendi kopyalarını oluşturması için gerekli olan enzim viral polimerazı hedefliyor.

İlacın günde iki kez ve beş gün boyunca alınması şeklinde reçete edileceği öğrenildi. Beş gün boyunca hastalar 40 adet hap almış olacak.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 3279 vaka 38 ölüm 351 entübe

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 20 Ekim Çarşamba günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 3.279 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Uzmanlar: Aşısızlar 16 ayda bir koronaya yakalanacak

ABD’de yapılan bir araştırma koronavirüs geçirmiş olanların yeniden koronavirüse yakalanma ihtimalinin yüzde 50 olduğunu bildirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Düğün yaptılar, tüm köy korona oldu

Yunanistan’da Nausa’nın Episkopi köyünde 10 Ekim günü gerçekleşen düğün töreninden sonra, köyün neredeyse tamamı koronavirüse yakalandı.
Devamını oku...