Xiaomi marka telefonlar hakkında uyardı - Azınlıkça
Yaşam

Xiaomi marka telefonlar hakkında uyardı

Çinli Xiaomi, ucuz akıllı telefon arayanların tercih ettiği en fazla satılan markalar arasında. Litvanya Savunma Bakanlığı’ndan Çinli telefonlar hakkında uyarı yapıldı.

Güvenlik konusunda en fazla şüphelerin olduğu Çinli telefonlar ile ilgili Litvanya’dan dikkat çeken uyarı geldi.

Litvanya Savunma Bakanlığı, kamuoyuna, Çin’de üretilen cep telefonlarını satın almamalarını, sahip olduklarını ise çöpe atmalarını tavsiye etti. Bakanlık, telefonlardaki ‘sansür özelliği’ni gerekçe gösterdi.

Bakanlığın açıklamasında, ulusal sibergüvenlik kurumunun raporuna atıfta bulunularak Çinli cep telefonu üreticisi Xiaomi Corp’un ürünlerinin ‘özgür Tibet’, ‘demokrasi hareketi’, ‘Tayvan’ın bağımsızlığı çok yaşa’ gibi ifadeleri sansürleyen bir özelliğe sahip olduğuna dikkat çekildi. 

Raporda, Avrupa’da da satılan Xiaomi’nin Mi 10T 5G telefonlarındaki bu yazılımın Avrupa Birliği bölgesi için ‘kapandığının’ ancak istendiği zaman ‘uzaktan tekrar devreye sokulabileceği’ bilgisinin paylaşıldığını belirten Savunma Bakan Yardımcısı Margiris Abukevicius, “Bizim önerimiz yeni Çin üretimi telefon satın almamanız ve daha önce satın aldıklarınızı mümkün olan en kısa sürede elinizden çıkarmanız yönünde” ifadelerini kullandı.

Raporda, ayrıca, Xiaomi telefonlarının ‘Singapur’daki bir sunucuya şifrelenmiş telefon kullanım verileri yolladığı’ iddia edildi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

 

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Nokia efsane 6310 modelini yeniledi: Pili haftalarca dayanıyor

Bir dönemlerin efsane cep telefonlarını üreten Finli mobil şirket Nokia yenilediği 6310 modelini tekrar satışa sundu. 6310 modeli 2000’lerde rekor satış yapmıştı.
Devamını oku...
Yaşam

Avrupa'da tüm elektronik cihazlar için ortak şarj kararı

Avrupa Komisyonu, tüm elektronik cihazlar için tek bir ortak bir USB-C şarj cihazı kullanmasını zorunlu kılan adımı atıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan halkı dünyada ekonomik olarak en zor şartlarda yaşayan üçüncü halk

Compare the Market’in raporuna göre, Yunanistan vatandaşları, Türkiye, Litvanya ve Slovakya vatandaşlarını da geride bırakarak ekonomik olarak en zor durumdakiler arasında 3’üncü oldu.
Devamını oku...