Kovid-19 aşısı içeren ıspanak ve marul yetiştiriliyor - Azınlıkça
Yaşam

Kovid-19 aşısı içeren ıspanak ve marul yetiştiriliyor

Pandemiyle mücadelede özellikle mRNA teknolojisine sahip Kovid-19 aşıları kullanılıyor. Kansere karşı da çare olacağı düşünülen mRNA teknolojisi ile çalışmalar sürüyor.

ABD’li araştırmacılar, mRNA teknolojisini kullanarak yenilebilir korona virüsü aşısı üzerinde çalışıyor. Uzmanlar insanların aşıyı kendi evlerinde bile yetiştirebileceğini söylüyor.

California Üniversitesi Riverside’daki (UCR) araştırmacılara, Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın aşılarını geliştirmek için kullandıkları mRNA teknolojisi ile ‘yenilebilir Kovid-19 aşısı’ araştırmaları için 500 bin dolarlık bütçe sağlandı. Bu kapsamda bilim insanları, Covid-19 aşısı içeren sebzeler yetiştiriyor.

Araştırmanın odak noktası, Covid-19 aşıları ile son zamanlarda popüler bir bileşen olan mRNA veya haberci ribonükleik asitler. Amaç, yenilebilir bitkileri, bağışıklık aşılarında kullanılan geleneksel adenovirüsle değil, mRNA ile ‘aşı fabrikalarına’ dönüştürmek.

UCR’nin Botanik ve Bitki Bilimleri Bölümü’nde baş araştırmacı ve doçent olan Juan Pablo Giraldo,,”Tek bir bitki bir kişiyi aşılamak için yeterli mRNA üretecektir. Bu yaklaşımı ıspanak ve marulla test ediyoruz ve insanların kendi bahçelerinde yetiştirme konusunda uzun vadeli hedeflerimiz var. Çiftçiler mRNA aşılarını tarlalarında da yetiştirebilir” dedi.

Araştırmacılar, başarılı olurlarda, aşıların uzun mesafelere çok daha kolay taşınabileceğini ve aşı tereddüttü olan kişilerin bu sebzelere yönelebileceklerini söyledi.

Mevcut mRNA aşılarının -90 derecedeki sıcaklıklarda saklanması gerektiğinden lojistik işlemleri hem pahalı hem de zaman alıcı oluyor. Özellikle de yoksul ülkelere aşıların ulaştırılmasını güçleştiriyor. Aşı üreticileri, mRNA teknolojisini grip aşısı da dahil olmak üzere diğer aşılara uygulamak için çalışıyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Uzmanlar: Aşısızlar 16 ayda bir koronaya yakalanacak

ABD’de yapılan bir araştırma koronavirüs geçirmiş olanların yeniden koronavirüse yakalanma ihtimalinin yüzde 50 olduğunu bildirdi.
Devamını oku...
Yaşam

Bilim insanları: Kuş gribi mutasyona uğradı, ölümcül türleri var

Bilim insanlarından kuş gribi virüslerinin mutasyonu uğradığını ve dünya genelinde ölümcül olabilen 8 türün dolaştığını kaydediyorlar.
Devamını oku...
Yaşam

BioNTech/Pfizer 5 yaş çocuklar için izin istedi

BioNTech/Pfizer şirketi 5 yaşından başlayarak 11 yaşına kadar olan küçük çocuklara da koronavirüs aşısı yapılması amacıyla AB’de izin başvurusunda bulundu.
Devamını oku...